Знаете ли зошто мачките имаат различни бои на очите?

Фото: Pexels/ Dids

Сите мачки се раѓаат со сини очи, а веќе од седмата до дванаесеттата недела од нивниот развиток ја добиваат конечната боја на очи.

Но, тоа што фасцинира е дека нивните очи може да бидат и со различна боја. Овој феномен е познат под терминот хетерокромија, а освен кај мачките се јавува и кај други животни и луѓето.

Мачките кои имаат хетерокромија, најчесто се со бело крзно или имаат крзно со шара во бела боја. А, кога зборуваме за нивните очи, комбинациите се безброј, од кафеави нијанси, до зелени и сини.

Кај мачките, бојата на очите се одредува преку пигментот меланин, исто како и кај луѓето. Во периодот на развитокот на мачките, пигментот се активира во очите и со тоа ја одредува нивната боја.

Исклучок е кога пигментот нема да продре до едно од очите, при што се создаваат фантастични комбинации на бои.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот