Знаеме дека короната потекнува од лилјаците, но антителата од едно друго животно би можеле да бидат нашето тајно оружје против ковид-19

Според студијата која минатата недела беше објавена во списанието „Сел“ (Cell), антителата во крвта на ламата би можеле да пружат заштита од коронавирусот, пренесува Гардијан. За разлика од луѓето, ламите имаат мали антитела кои можат да продрат во протеините на вирусот, кои се премногу мали за човечките антитела, што им помага да се изборат со заканата која доаѓа од нив.

Истражувачите се надеваат дека антителата на ламата би можеле да им помогнат на луѓето кои сè уште не се заразиле со коронавирусот.

Веќе и порано е докажано дека антителата на ламата можат да се борат против сарс и мерс, поради што научниците помислиле дека би можеле да бидат ефикасни и во борбата против ковид-19. Тоа се покажало како точно, барем на ниво на клетките, а следниот чекор се клиничките испитувања, на што истражувачите моментно работат.

Прочитајте и...  Тереза Меј го обвини Џонсон: Сака да ја затвори Британија од остатокот од светот (ВИДЕО)

Многумина сметаат дека моќта на лекувањето на ламите оди и понатаму од онаа на микроскопското ниво и дека овие животни имаат способност да ги смират луѓето и да ја намалат нивната анксиозност.

„Ламите и луѓето се природни сојузници“, тврди Џорџ Калдвел, кој се занимава со одгледување на лами во Калифорнија.

Прочитај повеќе

Ѕвездата од серијата „Бубалици“ призна дека никогаш не ја гледала серијата и дека имала мали „чудни“ ритуали

Слободен печат

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Двејн Џонсон му се обрати на Доналд Трамп: Каде се наоѓаш, каде е нашиот лидер да пружи рака на скршената држава? (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Мета – американскиот милијардер: Оваа „дипфејк” снимка го преплави интернетот во Русија (ВИДЕО)

Слободен печат

Тупурковски: Есма сакаше да ни ја препише куќата (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Принцот Чарлс: Се извлеков, имав голема среќа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најжешкиот танц на Анастасија Ражнатовиќ досега: Новопечената тетка замеша со задникот! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Ѕвездата од серијата „Пријатели“ ја загуби битката со ракот – Почина во домот на најдобрата пријателка

Слободен печат

Беквалац го одржа првиот настап по пандемијата: На публиката и приреди ноќ за паметење! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сара Џесика Паркер заврши на суд – Нејзината работничка ја обвини дека е лоша газдарица!

Слободен печат

АНКЕТА: Штом не ги почитуваме мерките, нека има полициски час

Михаило Донев

Дани Димитровска е вистински доказ дека годините се само бројка: Погледнете колку полни денес! (ФОТО)

Васко Спасоски