Tag : Лама

Ви Препорачуваме Здравје Магазин

Знаеме дека короната потекнува од лилјаците, но антителата од едно друго животно би можеле да бидат нашето тајно оружје против ковид-19

Слободен печат
Според студијата која минатата недела беше објавена во списанието „Сел“ (Cell), антителата во крвта на ламата би можеле да пружат заштита од коронавирусот, пренесува Гардијан....
Вести Свет Слајдер

Една лама наводно е клучот за пронаоѓање на лекот за коронавирус

Алек Стојковски
Според американските и белгиските научници, eдна лама која се вика Винтер би можела да биде клучот за пронаоѓање на лекот за Ковид-19. Научниците и истражувачите...
Вести Скопје

Зоолошката градина доби нов жител, се роди бебе лама

Слободен печат
Скопската зоолошката градина се збогати со нов жител. Станува збор за мала лама, а убавите вести од зоолошката ги соопштија преку вклучување во живо од...
Вести Свет

Далај Лама се извини за изјавата поради која беше обвинет за сексизам

Слободен печат
Тибетскиот будистички духовен лидер, Далај Лама, се извини за контроверзните коментари, кои се однесуваа за тоа како треба да изгледа жена, која евенутално би била...