ЖРТВИТЕ ГО ПОВИКУВААТ ПРИНЦОТ ЕНДРЈУ ДА ПРИЗНАЕ: Имав 17 години, тој точно знае што стори

Една од жртвите од педофилскиот сакандал Џефри Епштајн го обивни принцот Ендрју дека три пати имал сексуални односи со неа, па бара негово обвинување за тоа.

Жената која тврди дека со 17 години да има секс со принцот Ендрју, војдодата од Јорк, ги отфрли неговите деманти и рече дека се надева дека ќе биде појасен во врска со тоа.

– Принцот Енрдју точно знае што има сторено – рече Вирџинија Робертс пред судот во Њујорк, каде повеќе жени сведочеа за секскуално злоупотреба која ја сторил мултимилионерот Џефри Епштајн.

Многу од нив изјавија дека неговото самоубиство ја уништило можноста да се задоволи правдата. Стана јасно дека Епштајн напишал порака два дена пред да се самоубие, дека целиот свој имот, вреден повеќе од 469 милиони фунти, ги препишува на неговиот брат, а тоа на жртвите им ја отежнува можноста да дојдат до отштета, пишува „Independent“.

Прочитајте и...  Светскиот туризам ќе загуби над 22 милијарди долари поради епидемијата на новиот коронавирус

Робертс претходно сведочеше дека три пати имала сексуален однос со принцот Ендрју. Таа рече дека била дел од „една оргија“ во Лондон и на „неговиот приватен остров на Карибите“. Принцот повеќе пати остро ги негираше овие трврдења.

– Ниту во една фаза во текот на одредено време кое го имам поминато со нив немам видено, ниту сум бил сведок или сум се сомневал за такво однесување, кое подоцна ќе доведе до мое апсење и осуда – вели принцот Ендрју

Неговите коментари следеа откако во 2010 година од домот на Епштајн во Менхетен се појавиле видеоснимки. Тоа се случувало две години откако Епштајн ја признал вината за заведување на малолетнички. Снимката е настаната речиси во исто време кога тој е фотографиран во Ценрал Парк заедно со Епштајн, кој меѓу пријателите ги спомена и поранешниот претседател Бил Клинтон и сегашниот Доналд Трамп.

Прочитајте и...  Тафталиџе 2 и Нерези добија ново детско игралиште

Прочитај повеќе

Филипче: Засега треба да бидеме внимателни до 6 март

Слободен печат

ДРАМА ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА: Виничанец сомнителен на коронавирус побегнал низ прозорец, полицијата го чува во домашен карантин

МИА Агенција

Загина уште еден турски војник, а двајца се ранети на северозападот на Сирија

Слободен печат

Виена: Тинејџер 30 пати со нож ја прободел поранешната девојка, лекарите се борат за нејзиниот живот

Слободен печат

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен печат

Американски Апелациски суд ја блокира програмата на Трамп за мигрантите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев му подари на Мицкоски значка со НАТО, Мицкоски нему празен „Луј Витон“ паричник

Слободен печат

Заев откри дека ќе биде носител на изборната листа во четворката

Слободен печат

Долгови или инвестиции, што дебатираа Заев и Мицкоски за економијата

Слободен печат

Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Слободен печат

Заев ги покажа договорите од Мицкоски како директор на ЕЛЕМ: Иста услуга еднаш 1,6 милиони, после 8 милиони евра

Слободен печат

Судир на автобус и воз во Пакистан, најмалку 14 загинати

МИА Агенција