1 C
Скопје

Зетот на Ердоган поднесе оставка од функцијата министер за финансии

Зетот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, Берат Албајрак поднесе оставка од функцијата министер за финансии, посочувајќи поради здравствени причини.

„Откако бев министер скоро пет години, донесов одлука да не продолжам како министер за финансии поради здравствени проблеми”, наведе Берат Албајрак во порака на Инстаграм.

Албајрак (42) беше министер за финансии од јули 2018 година, а претходно три години беше министер за енергетика.

Неговата оставка следи по смената на гувернерот на турската Централна банка Мурат Ујсал, кого го замени поранешниот министер за финансии Наџи Агбал.

Аналитичарите се сомневаат во причината за оставката на Албајрак. Некои споменуваат дека тој добри односи со Џаред Кушнер, советник и зет на американскиот претседател Доналд Трамп. Се додава дека овие односи повеќе не се важни за Ердоган затоа што Трамп загуби на претседателските избори.

Прочитајте и...  Работници од Турција затекнати непријавени на објект во Скопје

Албајрак е сопруг на ќерката на Ердоган, Есра, со која има четири деца. 

 

Поврзани вести

Џонсон се радува на соработката со Бајден

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на законот за попис и целосен консензус

Слободен печат

Без струја утре Аеродром и Бутел

Слободен печат

САД и ЕУ ја осудија употребата на сила на протестите во Русија

Слободен печат

Македонскиот дизајн посегнува по Летните олимписки игри во Токио 2021

МИА Агенција

Пендаровски се консултира со правни експерти за Законот за пописот

МИА Агенција

Остави Коментар