Заробен заменик лидерот на Исламска држава - Слободен печат

Заробен заменик лидерот на Исламска држава

Во Ирак е заробен Шакер Саба ал-Бадри, попознат како Ибн Халдун, братучед и воедно заменикот на Абу Бакр ал-Багдади, лидерот на терористичката Исламска држава, кој беше убиен во октомври, пренесе Тасс, повикувајќи се на локалните медиуми.

Ибн Халдун се смета за „воениот емир” на ова терористичка организација, кој се занимавал со разузнавачка активност во Исламска држава.

Неговиот братучед Ал-Багдади беше ликвидиран претходно, откако специјални единици на американските „Делта форс” упаднаа во неговата резиденција во североисточниот дел на Сирија, во близина на границата со Турција.

Прочитај повеќе

ВТОР ДЕН КАРАНТИН ВО ВУХАН: Улиците празни, болниците пренатрупани

Слободен печат

И натаму пристигнуваат закани за поставени бомби во Москва

Слободен печат

Работните групи попладне ќе одржат средба за Законот за ЈО во Собранието

Слободен печат

Колинда по мандатот ќе продолжи да работи на „брендирање на Хрватска“

Слободен печат

Атиџе со порака до читателите на „Слободен печат“: Кога е природен, медот е лековит (ВИДЕО)

Слободен печат

Ја бојкотираат ли националните телевизии Владата? Одговорните ниту потврдуваат, ниту демантираат

Слободен печат

Остави Коментар

7 − five =

Прочитај повеќе

Масовни протести против американските трупи во Багдад

Слободен печат

Пожар во скопската гимназија „Браќа Миладиновци”, сè уште интервенираат скопските пожарникари

Слободен печат

Анархисти презедоа одговорност за запалените возила и банкомати во Грција

Слободен печат

Заев: Правната држава мора да функционира за да можеме да обезбедиме фер судски процеси

Слободен печат

Во Кина вчера започна изградба болница која треба да е готова за десетина дена

Слободен печат

УСЈЕ: Ги спроведуваме законите и работиме согласно највисоките стандарди

Слободен печат