Заробен заменик лидерот на Исламска држава

Во Ирак е заробен Шакер Саба ал-Бадри, попознат како Ибн Халдун, братучед и воедно заменикот на Абу Бакр ал-Багдади, лидерот на терористичката Исламска држава, кој беше убиен во октомври, пренесе Тасс, повикувајќи се на локалните медиуми.

Ибн Халдун се смета за „воениот емир” на ова терористичка организација, кој се занимавал со разузнавачка активност во Исламска држава.

Неговиот братучед Ал-Багдади беше ликвидиран претходно, откако специјални единици на американските „Делта форс” упаднаа во неговата резиденција во североисточниот дел на Сирија, во близина на границата со Турција.

Прочитајте и...  Зибери: Опцијата за 4 смени со 20 минути час ќе биде главен елемент за ширење на вирусот

Прочитај повеќе

Ковалкова: Белоруските власти ја принудија Тихановскаја да ја напушти земјата

Слободен печат

Комисијата за заразни билести и МОН го одложија за утре состанокот за протоколите за наставата

МИА Агенција

Ниту еден од позитивните патници на македонскиот лет за Финска немал решение за изолација

Мирослава Бурнс

Мицотакис ќе ги информира лидерите на политичките партии за турскиот брод, непроменета позицијата на „Оруч Рејс”

Слободен печат

Жителите на Хонгконг во редови чекаа да купат копија од весникот „Епл дејли“ како поддршка за медиумите

Слободен печат

Путин: Русија ја одобри првата вакцина против коронавирусот во светот, една од моите ќерки ја прими

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пандемијата и натаму носи ризици за економијата

МИА Агенција

Ву: Кина се обидува од Тајван да направи иден Хонгконг

Слободен печат

Само двајца патници имале македонски пасош од тие кои патувале во Финска

Слободен печат

АНСА: Зголемен прилив на мигранти низ балканската мигрантска рута

МИА Агенција

Што се случува на Вол Стрит? Капиталот премина од технолошките во други компании

Слободен печат

Казнети 392 граѓани за неносење маски

МИА Агенција