Tag : ИД

Вести Регион Слајдер

Од Балканот во ИД војувале 1.200 терористи, од кои 350 се од БиХ

Слободен печат
Вкупниот број борци на џихадистичката група Исламска држава, кои се со потекло од Западен Балкан е поголем од 1.200, од кои 350 се од БиХ,...
Вести Свет

Француските сили убија повеќе од 30 милитанти во Мали

Алек Стојковски
Француски војници убија вчера и денеска повеќе од 30 милитанти во Мали кои биле поврзани со ИД и со Ал Каеда, соопштија француските оружени сили....
Вести Свет

Напаѓачот во Лондон е борец на ИД

Слободен печат
Џихадистичката организација Исламска држава соопшти дека напаѓачот, кој вчера избоде случајни минувачи на Стритхем во јужниот дел на Лондон, е еден од нејзините борци. –...
Вести Свет Слајдер

ИД повикува да се напаѓаат Евреи и еврејски населби

Слободен печат
Џихадистичката организација Исламска држава наводно апелира на своите борци и муслиманите да напаѓаат Евреи и еврејски населби, се слуша во аудио снимка објавена денеска, за...
Вести Свет

Столтенберг: НАТО мора да ги засили обуките во Ирак за да не се повтори борбата против ИД

Слободен печат
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека Алијансата мора да ги засили своите воени операции за обука во Ирак за да се обезбеди...
Вести Свет

Десничарите во Норвешка не можеа да го прифатат враќањето на учесничката во Исламска држава, се повлекоа од владата

Слободен печат
Норвешката Влада е доведена во опасност откако денеска од владејачката коалиција се повлече десничарската Напредна партија откако беше дозволено во земјата да се врати од...
Вести Свет

Берлин ги повлекува војниците кои во Ирак се бореа против Исламска држава

Слободен печат
Германија ќе повлече дел од својот воен контингент стациониран во Ирак што е дел од коалицијата за борба против ИД, според Министерството за одбрана во...
Вести Свет

ИД СЕ ОДМАЗДУВА ЗА АЛ БАГДАДИ: Терористите убиле 11 христијани за Божиќ

Слободен печат
Исламска држава објавила видео снимки на кои е прикажано убивање на 11 христијани во Нигерија со објаснување дека е дел од одмаздата за убиството на...
Вести Регион

Зиберај: Дачиќ е дилер на српско оружје за ИД

Слободен печат
Советникот на министерот за надворешни работи на Косово Беџет Пацоли, Јетлир Зиберај тврди дека шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ стои зад организираниот криминал во...
Вести Регион

Лукач: Не верувам дека радикалите кои отпатуваа во Сирија сега ќе промовираат мир и соживот во БиХ

Слободен печат
Министерот за внатрешни работи на Република Српска, Драган Лукач рече дека најголемата безбедносна закана во моментот е заканата од тероризам и дека повратниците од странските...