ИД Archives - Слободен печат

Tag : ИД

Вести Планета

Столтенберг: НАТО мора да ги засили обуките во Ирак за да не се повтори борбата против ИД

Слободен печат
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека Алијансата мора да ги засили своите воени операции за обука во Ирак за да се обезбеди...
Вести Планета

Десничарите во Норвешка не можеа да го прифатат враќањето на учесничката во Исламска држава, се повлекоа од владата

Слободен печат
Норвешката Влада е доведена во опасност откако денеска од владејачката коалиција се повлече десничарската Напредна партија откако беше дозволено во земјата да се врати од...
Вести Планета

Берлин ги повлекува војниците кои во Ирак се бореа против Исламска држава

Слободен печат
Германија ќе повлече дел од својот воен контингент стациониран во Ирак што е дел од коалицијата за борба против ИД, според Министерството за одбрана во...
Вести Планета

ИД СЕ ОДМАЗДУВА ЗА АЛ БАГДАДИ: Терористите убиле 11 христијани за Божиќ

Слободен печат
Исламска држава објавила видео снимки на кои е прикажано убивање на 11 христијани во Нигерија со објаснување дека е дел од одмаздата за убиството на...
Вести Регион

Зиберај: Дачиќ е дилер на српско оружје за ИД

Слободен печат
Советникот на министерот за надворешни работи на Косово Беџет Пацоли, Јетлир Зиберај тврди дека шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ стои зад организираниот криминал во...
Вести Регион

Лукач: Не верувам дека радикалите кои отпатуваа во Сирија сега ќе промовираат мир и соживот во БиХ

Слободен печат
Министерот за внатрешни работи на Република Српска, Драган Лукач рече дека најголемата безбедносна закана во моментот е заканата од тероризам и дека повратниците од странските...
Вести Регион

Слета авион во Сараево со членови на ИД: Во групата има жени и 12 деца!

Слободен печат
Авион со членови на ИД од БиХ слета вечерва на аеродромот во Сараево. Тие беа депортирани во БиХ од Сирија и, според порталот „Дневни аваз”,...
Вести Планета

Белгија прима 10 деца кои се припадници на Исламската држава

Слободен печат
жудот во Брисел и нареди на белгиската Влада да бидат примени 10 деца родени во Сирија од припадничките на Исламска држава, кои имаат белгиска националност....
Вести Планета

Заробен заменик лидерот на Исламска држава

Слободен печат
Во Ирак е заробен Шакер Саба ал-Бадри, попознат како Ибн Халдун, братучед и воедно заменикот на Абу Бакр ал-Багдади, лидерот на терористичката Исламска држава, кој...
Вести Регион

Во БиХ ќе пристигнат 16 деца и осум жени кои престојувале на територија на ИД

Слободен печат
Во Босна и Херцеговина до крајот на оваа недела ќе пристигнат 16 деца и осум жени кои престојувале на територија под контрола на Исламска држава...