Започна снимањето на психолошката драма „Мими“ (ВИДЕО)

-Мими се запознава со eкстровертната Сара и меѓу нив се раѓа пријателство што набрзо преминува во опсесија. Мими е филм за површноста, и лажните фасади што ги покажуваме пред другите.“ – изјави режисерот Даријан Пејовски.

На улицата “Димитрие Чуповски”, точно наспроти Гимназијата Јосип Броз Тито, беше одбележан почетокот со снимањето (т.н. Прва клапа) на новиот долгометражен игран филм “Мими” во режија на Даријан Пејовски, а во продукција на Скопје Филм Студио. Снимањето на филмот ќе трае до 16 ноември и е планирано да се реализира на повеќе локации во Скопје.

Режисерот на филмот, Даријан Пејовски истакна дека „Мими“ е психолошка драма за девојка која, потисната од родовите предрасуди во родниот крај, доаѓа да живее во Скопје.

-Мими се запознава со eкстровертната Сара и меѓу нив се раѓа пријателство што набрзо преминува во опсесија. „Мими“ е филм за површноста, и лажните фасади што ги покажуваме пред другите“  изјави Даријан Пејовски.

Прочитајте и...  Регионот под удар на вториот ковид бран: Хрватска пријави 1.413 случаи за едно деноноќие, Словенија - 1.499

Продуцентот Томи Салковски зборуваше за предизвикот да се снима филм во услови на светска пандемија.

-И покрај ситуацијата со Ковид-19 во која се наоѓаме, Агенцијата за филм продолжи континуирано да поддржува проекти од национален интерес, придонесувајќи кон одржувањето во живот на нашата филмска фела и сите филмски работници кои се дел од неа – изјави Томи Салковски.

Главната улога Мими, ја игра Наталија Теодосиева која нагласи дека оваа драма е показател за безнадежноста во која живеат младите.

Поврзани вести

Неизвесно денешното рочиште за „27 април” поради самоизолацијата на Јанакиески

Слободен печат

Во Скопје казнети 448 возачи, од кои 52 за пречекорена брзина  

Слободен печат

Меркел предупредува: Германскиот здравствен систем е пред „пукање“

Слободен печат

Најголем дневен пораст на случаи во Кина – со 42 заразени се кренаа на нозе

Слободен печат

ВИДЕО | Клупата на Горан Стефановски е готова, едвај чекам да си дојде во Дебар Маало, вели синот Игор

Слободен печат

СДСМ: Инфектологот Вело Марковски се расфрла со теории на заговор поврзани со коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар