Законот за спречување на Брегзит без договор предмет на расправа во Домот на лордовите - Слободен печат

Законот за спречување на Брегзит без договор предмет на расправа во Домот на лордовите

Законот за спречување на спроведувањето на Брегзит без договор, што завчера го усвоија пратениците во Долниот дом на британскиот Парламент, денеска ќе се најде во дневниот ред и на Горниот дом, Домот на лордовите.

Долниот дом се согласи дека во понеделник ќе ги разгледа и амнадманите на Домот на лордовите и дека владата има намера да го подготви законот да и биде претставен на кралицата.

Предложениот закон беше усвоен од пратениците во средата, со што тие му нанесоа огромен пораз на премиерот Борис Џонсон, јави Би-би-си.

Постојат тврдења дека приврзаниците на брегзит можат намерно да го одложат усвојувањето на законот за тој да не добие согласност од кралицата пред парламентот следната недела да се распушти.

Прочитајте и...  Најсовремена опрема за дијагностика при спиење на Клиниката за психијатрија (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Гори нафтен танкер во Персискиот залив (ВИДЕО)

Михаило Донев

Ахмети: Малите партии да не креираат илузии дека ќе ја победат ДУИ

Слободен печат

Трамп го нападна Болтон: Молеше за функција за која не треба потврда од Сенатот

Слободен Печат

Русија го прекина железничкиот сообраќај со Кина

МИА Агенција

Силите на САД минатата година во Авганистан фрлиле 7.423 бомби

Слободен печат

На Народната библиотека во Белград осамнаа нацистички и расистички графити

Слободен печат

Остави Коментар

16 − 5 =

Прочитај повеќе

Ден на жалост во Косово поради смртта на полицаецот Тачи

Слободен Печат

Грета поднесе пријава за да си го заштити името и движењето од комерцијална злоупотреба

Слободен печат

Трамп разговараше со Си Џинпинг за коронавирусот

Слободен печат

Како Кинезите со шифрирани пораки ја избегнуваат интернет-цензурата за коронавирусот

Слободен печат

Објавена снимка од хеликоптерот на Коби пред да сруши (ВИДЕО)

Слободен Печат

Европскиот парламент го потврди излезот на Велика Британија од ЕУ

Слободен печат