24.8 C
Скопје

Tag : Џонсон

Вести Свет

Џонсон: Поради индискиот сој ќе се одложи укинувањето на мерките

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска потврди дека поради зголемувањето на бројот на случаи на позаразната „делта варијанта” на коронавирусот, првично откриена во Индија, укинувањето на...
Вести Свет

Џонсон ги повика Европејците на „прагматизам и компромис“ за ситуацијата со Северна Ирска

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска ги повика Европејците да покажат „прагматизам и компромис” за новонастаната ситуација во Северна Ирска по Брегзит, што во оваа британска...
Вести Свет

Макрон: Односите со Велика Британија ќе бидат подобрени само доколку го почитуваат Договорот за Брегзит

Слободен печат
Претседателот на Франција, Емануел Макрон на средбата со британскиот премиер Борис Џонсон на Самитот на Г-7 во Корнвол, истакна дека француско-британските односи можат да бидат...
Вести Свет

Џонсон: Сојузот меѓу САД и Велика Британија е неуништив однос

Слободен печат
Сојузот меѓу САД и Велика Британија треба да биде познат како „неуништив однос”, оцени денеска британскиот премиер Борис Џонсон откако првпат имаше официјална средба со...
Вести Свет Слајдер

ФОТО: Џонсон му поклони фотографија на Бајден, а тој му возврати со велосипед и кацига

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон му поклони врамена фотографија од британски мурал на кој е прикажан афроамериканскиот Аболиционист Фредерик Даглас, соопштија од кабинетот на британскиот премиер. ...
Вести Свет

Џонсон го пречека Бајден во одморалиштето Карбис Беј

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон го пречека денеска американскиот претседател Џозеф Бајден во англиското крајбрежно одморалиште Карбис Беј, пред уштершниот почеток на самитот на Г7. –...
Вести Свет

Џонсон им порача на Британците: Сега можете повторно да се гушкате

Слободен печат
Од следната недела, Британците ќе можат да се гушкаат и да остануваат заедно во затворен простор, додека кината и музеите можат повторно да се отворат,...
Вести Регион

Почнува имунизацијата со Џонсон и Џонсон во Грција

МИА Агенција
Во процесот на имунизација во Грција од денеска вклучена и вакцината на Џонсон и Џонсон, која е наменета за сите категории граѓани, јави дописничката на...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Џонсон можеби греши со стратегијата: Тврдиот став на премиерот ја подгрева шкотската независност?

Срѓан Ивановиќ
Во 2014 година граѓаните на Шкотска излегоа на референдум и одлучно ѝ се спротивставија на идејата за независност од Обединетото Кралство на Велика Британија, Јужен...
Вести Свет

Покрената истрага за реновирањето на резиденцијата на Џонсон, премиерот тврди дека лично го платил

Слободен печат
Регулаторот на британските политички партии денеска објави дека покрена истрага за реновирањето на резиденцијата на премиерот Борис Џонсон. Тој тврди дека реновирањето на Даунинг стрит...