Tag : Џонсон

Вести Свет

Идејата за колективен имунитет пропадна: Само седум отсто од Англичаните го прележале коронавирусот

Слободен печат
Околу седум отсто од луѓето во британската покраина Англија се инфицирани со коронавирусот, покажале резултатите од тестот на антитела на случаен примерок. Како што објавила...
Вести Свет

Џонсон денеска ќе ги претстави чекорите за олеснување на мерките против пандемијата

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон во текот на денот ќе ги претстави следните чекори за ублажување на вонредните мерки воведени поради пандемијата со новиот коронавирус. Новите...
Вести Свет

Џонсон следниот месец ќе ги продолжи преговорите за Брегзит

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон следниот месец ќе отпатува за Брисел, каде ќе ги продолжи преговорите за Брегзит, објави лондонскиот весник Тајмс. Британскиот преговарач за односите...
Ви Препорачуваме Колумни

Почитување на поткренатата веѓа

Жанета Скерлев
Значи, здодевно е. Нема како да ја опишам ситуацијата поинаку. Поминавме низ разни фази. И различни чувства. Од возбудата дека ја живееме историјата, зашто се...
Вести Свет

Џонсон: Велика Британија до јули ќе се врати во состојба блиска до нормалната

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека сака земјата во јули да се врати на состојба „блиска до нормалната”  и најави дека со издвоени 93 милиони...
Вести Свет

Џонсон: Мерките ќе се олеснуваат со „детски чекори”

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон рече дека олеснувањето на рестриктивните мерки за спречување на ширењето на новиот коронавирус ќе се одвива со „детски чекори”. Премиерот Џонсон...
Вести Свет Слајдер

Џонсон: Спречена катастрофа, се уште не е време за укинување на карантинските мерките (ВИДЕО)

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека благодарение на рестриктивните мерки, во земјата е спречена катастрофа, каде што најлошото сценарио би било половина милион жртви, и...
Вести Свет

Путин со порака до Трамп и Џонсон: Некогаш бевме заедно во првите борбени линии

Слободен печат
Претседателот на Русија, Владимир Путин, упати порака до претседателот на САД, Доналд Трамп, и премиерот на Велика Вританија, Борис Џонсон, по повод 75 годишнината од...
Вести Свет

Велика Британија со нова порака: Останете безбедни, спасете животи

Слободен печат
Британските власти се подготвуваат од идната недела да укинат дел од рестриктивните мерки и имаат нова порака до граѓаните – „Останете безбедни, спасете животи”. Новата...
Вести Свет

Џонсон денеска ќе одговара на прашања за коронавирусот во Долниот дом на британскиот Парламент

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон ќе се појави денеска во Долниот дом на британскиот Парламент, првпат откако беше болен од Ковид-19, каде ќе одговара на прашања...