Загина грчки морнар во пожарот на товарниот брод во Арапското море

Во пожарот што изби на товарниот брод во сопственост на грчка бродска компанија, додека пловел во Арапското море, загина еден морнар, повреден е уште еден, а и двајцата се грчки државјани, јави дописничката на МИА од Атина.

Министерот за поморство и островска политика на Грција Јанис Плакиотакис во интервју за грчката телевизија „Скај” рече дека од 18 членови на екипажот, пет се Грци, а меѓу нив и загинатиот и повредениот морнар.

– Пожарот е изгасен, сега, членовите на екипажот се обидуваат, доколку можат, одново да ги стават во функција моторите, секако дека се бара и помош. Но, бродот се наоѓа 550 наутички милји од брегот на Оман. Бродот што е најблиску до нив е брод на американската воена морнарица и е на 650 наутички милји. Бродот, всушност, во овој момент плови сам – рече Плакиотакис .

Прочитајте и...  Приведен 36-годишен скопјанец баран со потерница

Карго бродот „Фанеромени”  што плови под грчко знаме од Обединетите Арапски Емирати кон Северна Африка,  е празен, односно без товар, а засега се непознати причините за пожарот.

Пожар на грчки товарен брод во Арапското море

Поврзани вести

ВИДЕО: И мртвите немаат мир, азербејџански војници сквернават ерменски гробови

Слободен печат

Откриено која крвна група е поотпорна од другите во однос на коронавирусот

Слободен печат

Турција бележи негативни рекорди, 182 смртни случаи од ковид-19 во последното деноноќие

Слободен печат

ВИДЕО: „Бомба“ или само петарда: Откриена вонбрачната ќерка на Путин, тинејџерка е и милионерка!?

Слободен печат

Костовски до Заев: Не е доволно да се каже дека е Македонец, нека одговори на некои прашања

Слободен печат

Техеран: Протести поради убиство на истакнат научник

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian