За тие кои сакаат лесно да ослабат: Салата која треба да ја замени вашата вечера!

Целерот е намирница која ја обожаваат сите оние кои внимаваат што јадат, а ние ви нудиме одлична салата која треба да ја замени вашата вечера, а која всушност ќе го забрза процесот на слабеење, пред се благодарение на целерот.

Потребни состојки:

1 корен од целер, 1 кисело јаболко, 1 морков, 1 шака ореви или бадеми

Дресинг:

2 лажици сенф, 2 лажици маслиново масло, сол и бибер, сок од 1 лимон, 1 лажица мед

Подготовка:

Целерот, јаболкото и морковот изрендајте ги и измешајте ги. Направете го дресингот така што ќе ги измешате сите состојки, освен оревите, додека смесата да стане хомогена. Прелијте го преку салатата. Измешајте и додадете ги оревите.

Доколку сакате да ослабите, во исхраната мора да го додадете целерот, и тоа свежиот целер. Најдобро е да подготвувате салати кои ќе бидат замена за вашата вечера или салати кои ќе ви послужат како ужинка.

Прочитајте и...  Откриени се причините кои одредуваат што влијае на добивањето потешка форма на ковид - 19

Целерот е намирница богата со влакна, исклучително одговорна за чистењето на цревата, но им се препорачува и на оние кои имаат проблем со зголемениот холестерол.

Целерот на изнемоштеното тело ќе му ги врати потребните електролити, па се препорачува и при силни тренинзи.

Целерот е богат со витамин Ц, а нутриционистите препорачуваат да се јаде и во комбинација со морков или со јаболко.

Поврзани вести

Џорџ Клуни прозборе за семејниот живот и новите хобија за време на пандемија

Слободен Печат

Зошто некои лица кои прележале ковид-19 не можат да јадат кромид?

Слободен печат

Менди Мур и Тејлор Голдсмит станаа родители

Слободен Печат

Ова е препорачаната количина на црвено месо што можете да ја консумирате во еден ден

Слободен печат

Емина Јаховиќ за нејзиниот поранешен сопруг: „Мустафа не плаќа алиментација повеќе од две години“

Слободен печат

ВИДЕО | Брук Шилдс ја скрши бутната коска: Сподели видео на кое се обидува да оди

Слободен печат

Остави Коментар