Во Параќин повторно ќе се прават стаклени шишиња

Стаклени шишиња / Фото: Unsplash
Стаклени шишиња / Фото: Unsplash

Српската фабрика за стакло (СФС) во Параќин објави дека, откако на 7 мај започна првото пробно производство на стакло за пакување од новата печка, првите нарачки беа испорачани до домашните клиенти.

Беше наведено дека оптималниот производствен капацитет на печката е 270 тони дневно, а во моментов на три производни линии во фабриката дневно се полнат приближно 350 палети.

Се потсетува дека, откако меѓународната групација за стакло „Вајдер груп“ ја презеде српската фабрика за стакло на крајот на 2022 година, беше неопходно да се прекине производството поради истрошеноста на старите печки, со цел рехабилитациските работи да траат една година и следеше половина, а потоа инвестиција од 50 милиони евра за модернизација на производството, со поддршка на Владата на Србија, објави Н1.

Беше нагласено дека производствените машини на АИС, кои стаклената маса ја претвораат во шише, се најсовремените машини од овој вид во светот и овозможуваат во фабриката во Параќин да се произведуваат повеќе од 300 шишиња секоја минута. Покрај тоа, српската фабрика за стакло може да рециклира 200 тони стакло дневно, а најголемиот дел од суровините доаѓаат од Србија.

Целта на менаџментот на Вајдер Груп е српската фабрика за стакло во Параќин да стане клучен производител на висококвалитетно стакло за пакување во Србија и Југоисточна Европа.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот