Во кој период луѓето заболени со корона се најопасни за околината?

Луѓето кои се позитивни на коронавирус се најзаразни од првиот до петиот ден, покажуваат студиите на експертите од Светската здравствена организација.

– Со многу ограничени информации кои сега ги имаме, се чини дека луѓето имаат најголем количина на вирус во телото пред избивање на симптомите или кога почнуваат да ги развиваат – соопшти Марија ван Керков, епидемиолог во СЗО.

Прелиминарните студии спроведени во Германија и САД покажуваат дека луѓето со благи симптоми можат да бидат заразни осум до девет дена, а оние со потешки симптоми и многу подолго, истакна Керков.

Некои експерти ја доведоа во прашање нејзината изјава дека луѓето кои немаат симптоми на коронавирус многу ретко можат да заразат други, нагласувајќи дека таквите насоки би можеле да бидат проблематични. На ова Керков реагираше дека некои луѓе не развиваат симптоми, но сепак можат да заразат други луѓе.

Прочитајте и...  Актерката Шарлиз Терон отворено за љубовта: Повеќе не сакам мажи во мојот живот!

Прочитај повеќе

ВРИЈАТ социјалните мрежи: Панчо од ДНК напиша „какви газови не треба да има на плажа“ (ФОТО)

Бијонсе во соработка со Дизни сними раскошен визуелен албум (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Кога и колку да пиете вода, за организмот да ви функционира совршено

Слободен печат

Тијана Дапчевиќ без влакна на јазикот: Нема потреба да се додаваат нови вируси во општеството, и овој што го имаме е сосема доволен

Слободен печат

Хороскоп за 3 август: Раковите ќе флертуваат со колега, пред Скорпиите дилема

Слободен печат

Виц на денот – Сирење

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Рита Ора топлес на Ибица: Пејачката ужива во летото!

Слободен Печат

Дали некои луѓе имаат заштита од коронавирусот?

Слободен Печат

Мачка го украде вниманието од моделите и прошета по модната писта (ВИДЕО)

Слободен Печат

Темната страна на писателот на книгата „Алиса во земјата на чудата“, кое било девојчето Алис и зошто ја фотографирал гола?

Слободен Печат

Пет причини зошто да ги јадете семките од лубеница кои се исклучително добри за вашето здравје!

Слободен Печат

Преубавата принцеза која го променила најконзервативното кралство, отворила училишта и болници, а луѓето ја гледале како филмска ѕвезда

Слободен печат