Tag : заразни

Вести Македонија Слајдер

Комисијата за заразни болести има конечен предлог за учебната година, Владата треба да одлучи

МИА Агенција
По заклучокот од седницата на Владата во вторникот Планот на МОН за учебната 2020/2021 да биде споделен со Комисијата за заразни болести и таа да...
Здравје Магазин

Во кој период луѓето заболени со корона се најопасни за околината?

Васко Спасоски
Луѓето кои се позитивни на коронавирус се најзаразни од првиот до петиот ден, покажуваат студиите на експертите од Светската здравствена организација. – Со многу ограничени...
Вести Македонија

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

МИА Агенција
Право да легитимира има само полицијата, поради што во четвртокот е испратено писмо до Комисијата за заразни болести, уште еднаш да се разгледа ваквиот услов...
Вести Свет

Генетичар од Исланд: Можно е да постојат луѓе кои се генетски отпорни на Ковид – 19

Слободен печат
Јапонските научници процениле, според состојбата на епидемиолошкиот статус одреден кај 565 државјани евакуирани од Вухан, дека во секоја популација на заразени лица би можело да...