Во Битола отворен фестивалот на народни песни и игри „Илинденски денови”

Со дефиле на фолклорни групи и друштва од државата и светот на Широк Сокак и со орото „Комитско” кое се одигра на отворена сцена во поранешното ракометно игралиште, вечерва во Битола почна 49. издание на Републичкиот фестивал на народни песни и игри „Илинденски денови”. Фестивалот за отворен го прогласи потпретседателот на Собранието Горан Мисовски.

-За време на фестивалските денови преку своите песни и игри да ја пренесете универзалната порака на прифаќање и почитување на различностите. Вие сте вистински амбасадори на културата, им порача Мисовски на учесниците на Фестивалот.

На петте фестивалски вечери ќе настапат играорци од три континенти кои ќе ги презентираат националната традиција, фолклорни богатства и култури.

Според програмата, вечерва ќе настапат КУД „Илинден”-Битола, ансамбл „Македонија”-Скопје, културно уметничките друштва „Ристо Донев учителот”-Штип, „Русалии” од Секирник, „Јане Сандански” од Неготино, „Китка”-Истибање и „Ибе Паликуќа” од Скопје, а од странство на фестивалската сцена ќе се претстават гостите од Белгија, Индија, Израел и Мексико.

Прочитајте и...  Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Прочитај повеќе

Гоце Делчев нема да не раздвојува, ќе најдеме решение прифатливо за сите

Соња Христовска Угриновска

Над шест милиони заразени од коронавирус во Индија

Слободен печат

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа

Слободен печат

Заев по повод Денот на Бошњаците: Наскоро и до БиХ само со лични карти

Владина помош и за протестите на ВМРО ДПМНЕ

Љубиша Николовски

Поранешниот менаџер на кампањата на Трамп пренесен во болница, се заканувал со самоубиство

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Американски суд времено ја блокирашe забраната против ТикТок

Слободен печат

Нови рестриктивни мерки во Велика Британија

Слободен печат

Ескалација на конфликтот во Нагорно Карабах: Стотици загинати ерменски војници (ВИДЕО)

Слободен печат

Тркалезна маса за состојбата со болеста беснило во земјава

Слободен печат

Во Црна Гора од денеска дополнителни рестриктивни мерки

Слободен печат

Форум ЦСИД ќе презентира документ за учество на граѓаните во одлучувањето на локално ниво

Слободен печат