21.8 C
Скопје

Tag : фестивалот

Забава Магазин Магазин слајдер Сцена

Денес започнува Фестивалот во Венеција, и покрај коронавирусот: Познатите дами со маски полека пристигнуваат

Слободен печат
Како  ќе изгледа фестивалот, како и познатиот црвен тепих, ќе видиме наскоро.. 77-от филмски фестивал во Венеција започнува денес, 2 септември и ќе трае до...
Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

Единаесетто издание на Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“

Слободен печат
Единаесеттото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“, што ќе се одржи во периодот од 19 до 26 август, во паркот кај МКЦ и...
Вести Македонија

Осмо издание на фестивалот „Прво па женско”

МИА Агенција
Од 17 до 23 август 2020 година, во Младинскиот Културен Центар во Скопје, ЦАЦ Монтажна Галерија и Музејот на современа уметност ќе се одржи осмото...
Култура

Започна фестивалот Илинденски денови во Битола

Слободен печат
Ако оваа 2020 година беше година без пандемијата која ја промена светот, со фолклорно дефиле по Широк Сокак и со традиционалното оро „Комитско“ во изведба...
Забава Магазин Магазин слајдер

Фестивалот „Охрид колинг“ презакажан за следната година

Слободен печат
Од „Авалон придукција“ соопштија дека фестивалот „Охрид колинг“, кој требаше да се одржи летово, ќе биде одложен за следната година. Оттаму велат дека иако Комисијата...
Вести Култура

Деца од Скопје ја воодушевија публиката на Фестивалот за глума на ученици во Словенија

МИА Агенција
Ученици од скопската општина Бутел, ја воодушевија публиката настапувајќи на фестивалот за глума на ученици во Словенија. Децата се ученици во основното училиште Ацо Шопов,...
Вести Култура Македонија

Во Битола отворен фестивалот на народни песни и игри „Илинденски денови”

Слободен печат
Со дефиле на фолклорни групи и друштва од државата и светот на Широк Сокак и со орото „Комитско” кое се одигра на отворена сцена во...
Култура

Музиката на „Софиските солисти“ ги  допре срцата на публиката на „Охридско лето“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ синоќа во црквата „Света Софија“ донесе концерт на Камерниот оркестар Софиски солисти  од Бугарија кој настапи под диригентската палка...
Култура

Фестивал „Фолклорен мост” во Струга

Со свечено дефиле низ струшките улици и настап на платото пред Центарот за култура „Браќа Миладиновци” синоќа се одржа 13. издание на фестивалот „Фолклорен мост”....