9 C
Скопје

Во Австралија почна кампањата за вакцинација против Ковид-19

Премиерот Скот Морисон прими доза на вакцина Фајзеер/Бионтех во медицинскиот центар во Сиднеј како дел од операцијата за зајакнување на јавната доверба во вакцината.

Австралија ја почна својата кампања за вакцинација против коронавирусот, при што членовите на владата се меѓу првите кои беа вакцинирани.

Премиерот Скот Морисон прими доза на вакцина Фајзеер/Бионтех во медицинскиот центар во Сиднеј како дел од операцијата за зајакнување на јавната доверба во вакцината.

Сепак, прва на која и се аплицираше инекција беше 80-годишна жена сместена во дом за нега на стари лица.

Австралиската Влада вети дека ќе почне рекламна кампања за да ги охрабри луѓето да се вакцинираат.

Прочитајте и...  Алармантно: Словенечки епидемиолог предупреди на опасна практика на намерно заразување со коронавирус

Поврзани вести

ВИДЕО | Најголем дел од апликантите на повикот на ФИТР се компании кои првпат конкурираат, разговор со Тања Илијевска

Слободен печат

Прва жена шеф на најстарата светска агенција: Галони нова главна и одговорна уредничка на Ројтерс

Слободен печат

Славчо најавува облачно време со дожд и грмежи

Слободен печат

„Слободен печат“ неколку дена по ред е цел на континуирани и добро организирани напади

Слободен печат

ЕУ до крајот на 2021 година добива 200 милиони вакцини „Џонсон & Џонсон”, за кои не е потребна втора доза

Слободен печат

Лансет: Британската варијанта на коронавирус не предизвикува потешки форми на ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар