22 C
Скопје

Tag : вакцинација

Вести Свет

Франција започнува вакцинација на малолетни лица од 16 и 17 години со ризик од тешки болести

МИА Агенција
Франција одлучи да ја прошири кампањата за вакцинација на лица на возраст од 16 до 17 години, кои можат да се соочат со висок ризик...
Магазин Магазин слајдер Сцена

ФОТО | Јелена Карлеуша: Утре ќе се вакцинирам против коронавирусот

Слободен печат
Поп – ѕвездата Јелена Карлеуша на социјалните мрежи објави дека утре ќе се вакцинирана против коронавирус. „Почитувани, ве поканувам сите заедно да покажете општествена одговорност...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Доктор Александар Петличковски: Кинеските вакцини штитат од сериозни компликации и смрт од ковид исто како и американските!

Мирослава Бурнс
Сите вакцини, вклучувајќи ги и кинеските од „Синовак“ и од „Синофарм“, ги штитат граѓаните од сериозна клиничка слика како последица од ковид-19 и од смрт,...
Вести Македонија Слајдер

Во тек масовна имунизација против ковид-19, пристигнаа првите вакцини од ЕУ

Слободен печат
Во тек е масовна имунизација против ковид-19, бројките на новозаразени и хоспитализирани се намалуваат, што дава надеж за скорешно завршување на епидемијата. Покрај 200 илјади...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Мерките олабавуваат, граѓаните да не се опуштаат, да се пријават за вакцина

Мирослава Бурнс
Од денеска полицискиот час ќе трае од 23 часот навечер до 5 часот наутро, а угостителските објекти ќе служат гости на отворените летни тераси до...
Вести Регион Слајдер

Црна Гора постави рекорд во Европа: На првиот ден од масовната имунизација, вакцинирани се скоро 10.000 лица

Слободен печат
За време на првиот ден на масовна имунизација, Црна Гора постигна рекорд вакцинирајќи скоро 10.000 граѓани против вирусот корона, објави Министерството за здравство. Првата доза...
Вести Македонија

Филипче: Благодарност до сите кои се вклучени во процесот на вакцинација

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче денеска беше во посета на ванкциналниот пункт во СЦ Борис Трајковски а причината на посетата беше донацијата на 4680 Фајзер...
Вести Македонија Слајдер

Доктор Лилија Чолакова Дервишова: Срамота е пензионери од Велес, да се закажуваат за вакцинација во Кавадарци!

Претседателката на здружението на приватни матични лекари доктор Лидија Чолакова Дервишова, за Слободен печат тврди дека големи проблеми настануваат во системот „Мој термин“, во поглед...
Вести Регион Слајдер

Во Црна Гора почнува масовна вакцинација

МИА Агенција
На 140 пунктови денеска во Црна Гора почнува масовна имунизација на населението против Ковид-19 со кинеската вакцина на Синофарм. Граѓаните без закажување ќе можат да...
Вести Македонија

Салата „Јордан Мијалков“ во Штип е подготвена, утре почнува масовна вакцинација на регионот

Слободен печат
Масовната имунизација за граѓаните од штипскиот и струмичкиот регион почнува од утре во 8 часот во спортската сала „Јордан Мијалков” во Штип. Директорката на здравствениот...