17 C
Скопје

Tag : вакцинација

Вести Свет

Седумдесет отсто Израелци се вакцинирани со една доза

Слободен печат
Во Израел над седумдесет проценти од жителите на возраст над шеснаесет години ја примија својата прва доза од вакцината против корона вирусот, рече денес министтерот...
Вести Регион Слајдер

Хрватска почна со вакцинација, турканици и редици во Загреб

Слободен печат
Во Загреб денес почна вакцинацијата против ковид-19 пред спортската сала на училиштето на пожарникарство, заштита и спасување. Се создаде огромен ред и луѓето што сакаат...
Вести Македонија

Вакцинирани 1040 здравствени работници, над 63 илјади граѓани се пријавиле за вакцинирање преку онлајн апликацијата

Слободен печат
Досега 1040 здравствени работници ја примиле вакцината против ковид-19. Кај мал број од нив се пројавени реакции по вакцината како болки на местото каде таа...
Вести Регион Слајдер

Истражување во Србија: Антитела најбрзо создава вакцината на Фајзер, а најспоро кинеската

Слободен печат
Истражување во Србија покажа дека сите три вакцини кои се употребуваат во Србија имаат многу добар одговор во создавање антитела.  Како што пренесе агенцијата Бета...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Aмериканки се маскирале во старици за да се вакцинираат 

Слободен печат
Aмериканки од сојузната држава Флорида се маскирале во старици за да добијат втора доза од вакцината, јавуваат американските медиуми. Како што извести Уредот за јавно...
Вести Свет

Нема намалување на инфекциите кај западните соседи: Албанија досега вакцинира 5.891 лица, денеска 1.184 нови случаи

Слободен печат
Во Албанија непречено се одвива вакцинацијата против ковид-19 со која, освен здравствените работници, персоналот и лицата сместени во домовите за стари и изнемоштени лица, од...
Вести Свет

Во Австралија почна кампањата за вакцинација против Ковид-19

Австралија ја почна својата кампања за вакцинација против коронавирусот, при што членовите на владата се меѓу првите кои беа вакцинирани. Премиерот Скот Морисон прими доза...
Вести Свет

Во Израел се отвора економијата по масовната вакцинација

МИА Агенција
Израел денеска делумно ја отвори својата економија, што се смета за враќање кон нормалниот живот во таа држава на денот кога пред една година беше...
Вести Свет

Блинкен: Америка се врати

Слободен печат
 Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД се „вратија” и целосно се ангажирани во решавање на прашањата, како што се пандемијата на Ковид-19, климатските...
Вести Македонија

Вакцинирани 652 здравствени работници, во пораст бројот на нови случаи со ковид-19

Слободен печат
Бројот на заболени и на хоспитализирани лица со ковид-19 во земјава се зголемува на дневна основа. Вчера беа регистрирани 415 нови случаи, завчера 373, а...