Вирусот ги дотепа малите градови: Во Валандово и во Крушево ниедно слободно работно место

На веб-страницата на Агенцијата за вработување вчера имаше 4.747 слободни работни места, што е речиси половина од понудата во најдобрите денови. Иако, секогаш, повеќе од половина работни места беа „резервирани“ за Скопје, сега е особено намалена побарувачката на работници во малите места, а во Валандово и во Крушево нема ниту еден активен оглас за вработување.

Според објавената анализа на Агенцијата за вработување, од 4.747 слободни работни места, во Скопје има 2.713 слободни позиции, а втор на листата е Тетово, каде што работа има за 361 работник, третата позиција е за Виница со 298 слободни работни места, четвртата за Струмица со 168 и петтата за Битола со 156 слободни работни места. Повеќе од 100 барања за работници уплатиле и фирмите од Охрид и од Кочани, а повеќе од 50 вработувања се нудат во: Неготино, Велес, Гевгелија, Кавадарци, Прилеп, Делчево и во Штип. Само по едно испразнето работно место има во Дебар, Кратово, Свети Николе и што е за особено изненадување, иако е во ек туристичката сезона и Струга може да се „пофали“ со барање за еден работник. Во Охрид, пак, има 148 слободни работни места.

Прочитајте и...  Италија и Шведска имаа целосно различни пристапи, а сега се мирни: Вирусот го држат под контрола додека светот и натаму се бори

При анализите на слободните работни места по дејности за првото место вообичаено „се борат“ трговијата и преработувачката дејност, а вчерашната анализа покажува дека значително предничи преработувачката дејност со 1.192 понудени работни места, односно секоја четврта понуда е за во оваа дејност. Во трговијата има можност за 803 нови вработувања. Потоа е градежништвото со понуда од 600 работни места и секторот „Објекти за сместување и сервисни дејности со храна“ каде што се нудат 545 вработувања.

Прочитај повеќе

Нов транскрипт открива што Клинтон му рекол на Путин за Милошевиќ: Веројатно ќе ги искраде изборите

Слободен печат

Владата го усвои полугодишниот Извештај за извршување на Буџетот

Маријана Митровска

ВМРО-ДПМНЕ ниту ги потврдува, ниту демантира написите на „Лајм“

Слободен печат

Трагичен биланс од експлозијата во Бејрут: Загинаа 135 лица, над 5.000 повредени и стотина исчезнати

Слободен печат

Италија и Шведска имаа целосно различни пристапи, а сега се мирни: Вирусот го држат под контрола додека светот и натаму се бори

Слободен печат

„Лајм“: Eдинствената „задача“ на Мицкоски е да го убеди Апасиев да поддржи влада со премиер Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ШОК И ЛЕЛЕЦИ ВО ЖИВО: Експлозијата ја турна новинарката на Би Би Си додека разговараше, соговорникот остана збунет (ВИДЕО)

Слободен печат

Метју Палмер: Очекуваме добар и силен партнер во новата влада на Северна Македонија

Слободен печат

Рајанер не ги почитува правилата против коронавирусот, Италија се заканува со запирање на летовите

Слободен печат

Ристиќ: Пластични шишиња и друг отпад со саати и саати течат со Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради Ковид-19

Слободен печат

Тачи бара Финансиска полиција да истражува трансфер на пари од Иран

Слободен печат