Виолинистот Груби разочаран: Со две илјади евра уметност не бива

Виолинистот Блерим Груби повеќе од две децении се занимава со класична музика. Последните две години како и годинава, сакаше да го реализира фестивалот „Камерфест“ кој предвидуваше 8 концерти.

Токму за проектот „Камерфест“ тој побарал два милиони денари од Министерството за култура. но од таму доделиле околу две илјади евра.

Разочаран, Груби вели дека оваа сума е навредлива.

Кога видовме дека доделената сума е смешна, ниту две илјади евра бев навреден во однос на поддршката од страна на Министерството за култура. Со средствата се предвидени 2 милиони денари, а издвоени се само 120 илјади денари“, истакна Блерим Груби за Утрински брифинг на „Слободна ТВ“. Тој вели дека доделените средства ги вратил.

Прочитајте и...  Анкета: Половина Грци сметаат дека е веројатно да се заразат со коронавирусот

Прочитај повеќе

ССНМ и ЗНМ: Отпуштање новинари не смее да биде прва мерка за справување со кризата

Слободен печат

Европскиот парламент ја понуди својата зграда за болница

МИА Агенција

Кој ќе ги прекрши мерките за изолација во Франција, ќе работи општествено корисна работа во болница!

Слободен печат

Бритиш Американ Тобако развива вакцина против Ковид-19, производство веќе од јуни

МИА Агенција

Коронавирусот се шири во словенечките домови за стари лица, свикан кризен состанок

МИА Агенција

Путин работи со полна пареа но преку видео врска: Негови соработници секој ден ги тестираат од коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Турција го зголеми узовот на американски течен природен гас

Слободен печат

Хачинсон: Работеа цели 20 години да станат членка на НАТО, и посакуваме добредојде на Северна Македонија

Слободен печат

Закотвен брод на атинското пристаниште Пиреас со 20 лица заразени со коронавирус

Слободен печат

Белгијка (90) одбила респиратор па починала: Чувајте го за некој помлад, јас имав добар живот

Слободен печат

Црна прогноза на Белата куќа: Од коронавирусот ќе настрадаат од 100 до 240 илјади лица во САД

Слободен печат

Нема шегување со коронавирусот на 1. април: Овие земји ги казнуваат шегобијците

Слободен печат