ВИДЕО: Златен момент за Англија – 20 години од слободниот удар на Дејвид Бекам!

Дејвид Бекам беше херојот на стадионот „Олд Трафорд“/Манчестер, Англија/6 октомври 2001/Фото: EPA PHOTO EPA/GERRY PENNY

Дејвид Бекам ќе остане во сеќавање како еден од најдобрите репрезентативци во историјата на Англија, а негов „специјалитет“ во текот на натпреварите беа слободните удари.

На денешен ден пред точно 20 години, на 6 октомври 2001 година на Англија очајно ѝ требаше бод во дуелот со Грција за да се пласира на Мундијалот.

Се играше последното коло од квалификациите за Светското првенство во 2002 година, а пред овој натпревар Германија и Англија имаа ист број на бодови.

Англичаните беа подобри во меѓусебниот скор и бодот со Грците го гарантираше нивниот пласман на СП. Харистеас погоди за Грците, Теди Шерингем израмни, а минута подоцна Николаидис ја врати предноста на Грција.

Англичаните беа во огромен проблем, бидејќи во тој случај Германците одат директно на Мундијалот, а на Англичаните им се закануваа евентуално пропуштање на Мундијалот!

Во последната минута од судиското надополнување, беше досуден слободен удар за Англија, а потоа на сцена стапи Бекам. Ја презеде одговорноста, стрелаше фантастично во грчката мрежа за голема радост на неговата репрезентација и навивачите на стадионот „Олд Трафорд“ во Манчестер.

На крајот, Англија отиде на Мундијалот, помина низ тешка група со Аргентина, Данска и Нигерија, но во четвртфиналето Давид Симан прими гол од речиси половина терен по ударот на Роналдињо и „Гордиот албион“ беше елиминиран.

Видео на денот