23 C
Скопје

ВИДЕО | Зендели: Ал Џарван најави отварање канцеларија во Скопје

Пратеникот Фадил Зендели се сретна со Претседателот на глобалниот совет за толеранција и мир, Ахмед бин Мохамед ал – Џарван кој најави дека ќе отвори канцеларија во Скопје.

-Во склоп на овој совет е и меѓународниот парламент за толеранција и мир каде членуваат повеќе од 80 земји, меѓу нив и ние. Јас како пратеник на нашето Собрание учествувам на сесиите кои ги организира овој меѓународен парламент. Суштината е промоција на толеранцијата и мирот во светот. Во таа насока беше и посетата на претседателот Ал – Џарван со кого разговаравме по однос на функционирањето на нашето собрание, нашите политики, особено се осврнавме на тоа ние како земја како и колку придонесуваме во тоа, вели за Утрински брифинг пратеникот Фадил Зендели.

Поврзани вести

Спасовски и директорот на БЈБ им одадоа почит на осумтемина загинати полицајци во „Диво Насеље”

Слободен печат

Во земјите на ЕУ ќе се влегува со било која примена вакцина

Слободен печат

Ин мемориам: Почина д-р Лазар Шуманов, претседател на Националниот комитет на ИКОМОС

Слободен печат

Блуши: Секој кандидат добил мандат со изборен криминал не заслужува да седне во Парламентот

МИА Агенција

Сасоли на почетокот на Конференцијата за иднината на Европа: Не смееме да имаме табуа

МИА Агенција

Макрон сака Европа која „одлучува побрзо и посилно”

МИА Агенција

Остави Коментар