ВИДЕО | Торнадо ја опустоши Јужна Моравија: Автомобили паѓаа по куќи

Силно невреме проследено со грмотевици вечерва ја погоди Јужна Моравија во Чешка. Најтешко беа погодени регионите Ходонин и Бреклав.

Снимката што се појави зборува за вистинска апокалипса што остави уништување и уништување зад себе. Според чешките медиуми, пожарникари од други региони се веќе повикани на лице место, а пожарникари од други региони се повикани на помош.

Градоначалникот на Моравска Нова Вес исклучува дека има и жртви на силно невреме.

Според изјавите на очевидци, по невремето, сите рекоа дека силниот ветер одеднаш се претвори во воздушен вртлог кој уништи покриви на куќи. Пожарникарите соопштија дека биле пријавени рекордни 300 интервенции за помалку од еден час.

Најлоши во ова невреме беа селата Хрушки во регионот Брецлав, кои буквално беа срамнети со земја откако поминаа торнадото. Автомобилите паднаа врз куќите, а локалната црква остана без покрив.

Видео на денот