epa09264892 Mario Gavranovic (2-L) of Switzerland scores an offside goal during the UEFA EURO 2020 group A preliminary round soccer match between Wales and Switzerland in Baku, Azerbaijan, 12 June 2021. EPA-EFE/Tolga Bozoglu / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Се комплетираше првото коло во групата „А“ на Европското првенство, после вчерашната победа на Италија против Турција (3:0), денеска на стадионот во Баку ремизираа репрезентациите на Велс и Швајцарија со резултат 1:1.

Швајцарците беа подобри на теренот и имаа повеќе шанси, но на крајот само освои бод. За среќа на велшката селекција нејзиниот голман Дени Ворд кој одбрани неколку одлични шанси и на крајот беше еден од најзаслужните што неговата селекција на крајот дојде до реми.

Првото полувреме им припадна на Швајцарците, но Харис Сеферовиќ немаше доволно концентрација и среќа. Од три шутеви и шанси, двапати се обиде од дистанца, еднаш во последните минути дови топка од Емболо на седум-осум метри откосо, ударот заврши над пречката.

Велс имаше една права шанса кога Кифер Мур со глава шутираше прецизно во 15 минута, а Јан Зомер мораше со крајни напори да ја отстрани опасноста.

Головите беа реализирани во второто полувреме, на стартот од вториот дел стрелаше Емболо после асистенцијата на Шаќири, а израмни Мур по додавањето на Морел во 74 минута.