epa08916065 Real Madrid's winger Marco Asensio (L) celebrates with his teammate Lucas Vazquez (R) after scoring the 2-0 during the Spanish LaLiga soccer match between Real Madrid and Celta de Vigo at Alfredo Di Stefano in Madrid, Spain, 02 January 2021. EPA-EFE/Emilio Naranjo

Фудбалерите на Реал Мадрид ја совладаа Селта со 2:0 во рамките на 17. коло од Ла Лига и ќе преноќат на лидерската позиција на табелата.

Првата победа во Новата година, „кралевите“ ја остварија благодарение на тандемот Лукас Васкез – Маркос Асенсио кои имаа по еден гол и една асистенција.

„Кралевите“ поведоа уште во шестата минута по одлично изведен контранаоадм Асенсио од левата страна нафрли, а Лукас Васкез со глава го совлада голманот на гостите Бланко.

Конечниот резултат го постави Асенсио во 53. минута и тоа на асистенција на Васкез.
Реал Мадрид со победата се искачи на лидерската позиција на табелата со 36 бода, еден повеќе од Атлетико Мадрид кој има дури три натпревари помалку, додека Селта е осма со 23. бода.