9 C
Скопје

ВИДЕО: Партизан знае само победнички по „нотите“ на Филиповски!

После заминувањето на црногорскиот стратег Владо Шчепановиќ од тренерската функција на Партизан, повторно се вратија добрите резултати на српскиот кошаркарски клуб.

Македонецот со словенечки пасош, Сашо Филиповски со Боби Митев како асистент реди само победи со белградските „црно-бели“.

Вечерва во „Штарк Арената“ во рамките од шестото коло од Еврокупот со резултат 78:75 го совладаа Хувентуд Бадалона (Шпанија) во чии редови не беше нашиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ.

Тоа е четврти триумф по ред на Партизан со Филиповски како тренер, уште една победа претходно оствари во Еврокупот против Уникс Казан, а уште две и во АБА лигата над Цибона и Задар.

Во Еврокупот на табелата во групата „А“ води Хувентуд Бадалона (5-2), пред Уникс Казан (5-3), Партизан (4-3)..Во регионалното натпреварување Партизан е на четвртото место (4-3), зад Црвена звезда (7-0), Мега (5-2) и Морнар Бар (5-1).

Прочитајте и...  И „Гардијан“ му симнува капа на Никола Јокиќ: Тој е вистинскиот ѕвер во НБА

Поврзани вести

АТП му честита на Новак со фотографија од него и сопругата во кревет

Слободен печат

Тошевски два месеци во аут, го пропушта турнирот на младата репрезентација во Анталија

Слободен печат

Спасителот на Барселона подготвува удар на Реал и Перез, им краде две засилувања

Слободен печат

Европските медиуми го одбележаа историскиот успех на Ѓоковиќ, признание дојде и од Швајцарците

Слободен печат

Познати датумите кога ќе играат Вардар и Веспрем во осминафиналето на ЛШ

Слободен печат

Ѓоковиќ се огласи по историскиот успех: Денеска е голем ден

Слободен печат

Остави Коментар