ВИДЕО | Најреална „Squid Game“ што може – без никој да биде убиен

mrbeast squid game
Фото: Принтскрин / YouTube

„YouTube“ ѕвездата „MrBeast“ одлучно вложи во реалистична рекреација на поставката и акцијата во најгледатана серија „Squid Game“ – и досега, за само еден ден, достигна неверојатна бројка од 57 милиони прегледи. Но, најдобриот дел е тоа што, и покрај тоа што го гледале шоуто, еден пар натпреварувачи вети дека нема да се предадат едни со други. Како да заборавите на џамлиите?

Драмата на Нетфликс која ги следи натпреварувачите обврзани со долгови додека се натпреваруваат во смртоносни верзии на детски игри, беше најголемиот поп-културен феномен на годината, станувајќи тема на модови за игри на компјутер, костими за Ноќта на вештерките и музичко видео на „SNL“ кое едвај се брои како пародија, бидејќи главно само го опишува шоуто.

mrbeast squid game
Фото: Принтскрин / YouTube

Поентата е дека само „да се направи игра со лигњи“ е доволна премиса за да се добие зелено светло во 2021 година, и продукцијата на „MrBeast“, за која вели дека чинела 3,5 милиони долари, вклучувајќи ги и паричните награди, не се преправа дека е пародија.

25-минутното видео го пренесува дејствието од „Squid Game“ колку што може попрецизно, без всушност да изврши убиство, ветувајќи 456.000 долари на победникот во низата на детски игри со инстант елиминација.

mrbeast squid game
Фото: Принтскрин / YouTube

Никој нема да е застрелан, но 456 играчи се опремени со далечински активирани уреди кои симулираат удар во стомакот.

Тие играат црвено светло – зелено светло, игра со саќе бонбони, игра со мермер (со однапред избрани тимови за да го принудат пресвртот на шоуто), па дури и влечење јаже и стаклениот мост со помош на паметен комплет и јама наполнета со пена.

Се појавуваат и други елементи на шоуто, вклучително и џиновската топка со готовина. Иронично, една од единствените работи што не ја прават е да ја играат самата „игра со лигњи“, но во суштина тоа е борбен спорт и за тоа би биле потребни покомплицирани услови за прифаќање.

mrbeast squid game
Фото: Принтскрин / YouTube

 

Рекреацијата е повеќе или помалку типично ТВ шоу за игри, но смешно е да се види таква прецизна рекреација на измислена ракавица во која богатите луѓе брутално ги искористуваат ранливите за забава.

Тешко би се пронашол некој подобар да создаде „вистинска игра со лигњи“ од „MrBeast“, кој самиот организираше каскадерски игри за готовински награди долго пред да постои шоуто. Претходните видеа вклучуваат „Last To Leave 800.000 $ Island Keeps It“ и „60.000 $ Extreme Hide and Seek“.

Тој, исто така, прави видеа кои вклучуваат само трошење пари, како што е јадење златен стек од 10.000 долари (24-каратно злато) и дава добротворни донации, што е добро да се види како го правите ако сте изеле златен стек пред камера.

mrbeast squid game
Фото: Принтскрин / YouTube

Некои го критикуваа „MrBeast“ дека ја промашил поентата на шоуто со тоа што потрошил толку многу на видеото, што е разумно, иако е дискутабилно дека 3,5 милиони долари потрошени на видео на „YouTube“ и парични награди е лоша инвестиција, додека 21,4 милиони долари потрошени за шоу на Нетфликс се добра.

Видео на денот