-8 C
Скопје

ВИДЕО: Јунајтед од 0:2 до 3:2, му падна „камен од срце“ на Солскјер!

Во 10 коло од Премиер лигата денеска на стадионот „Ст. Мери`с“ стадионот составот на Манчестер јунајтед триумфираше со резултат 2:3 против Саутемптон.

Ова е осмата гостинска победа за Јунајтед во Премиер лигата, што претставува нов клупски рекорд.

Во првото полувреме домаќините стекнаа први позитива со голот на Полјакот Беднарек кој највисоко скокна после изведениот корнер на Ворд-Проус во 33 минута од мечот.

Асистентот на тој погодок 10 минути подоцна ја зголеми предноста со прекрасен погодок од слободен удар, голманот на „црвените ѓаволи“, Де Геа не успеа да одбрани.

И кога сите помислија дека овој дуел можеби ќе биде последниот на клупата за менаџерот на Јунајтед, Оле Гунар Солскјер, се случи спротивното. Играчите на норвешкиот стратег направија целосен пресврт, а истиот го најави Фернандеш после асистенцијата на Кавани во 60 минута од средбата.

Прочитајте и...  Милион луѓе го следеле летот на Озил до Истанбул

Токму овие двајца играчи беше и едни од најзаслужните за петтата победа (трета по ред) сезонава, ги сменија „улогите“ во 74 минута за израмнување. А конечниот епилог беше поставен во судиското надополнување (90+2`), Решфорд во прав момент го пронајде Кавани кој со глава ја испрати топката во мрежата за голема радост на неговиот клуб.

На табелата „црвените ѓаволи“ се на седмата позиција со 16 бодови, колку што има и Евертон на шестото место, а еден помалку од петтопласираниот Саутемптон.

Поврзани вести

ВИДЕО: „Лисиците“ на врвот, Роџерс за првпат слави против Челси!

Слободен печат

АБА 2 лига: Победнички старт на МЗТ Скопје во Бања Лука

Слободен печат

Лекаи им пресуди на Германците, полска лекција за Бразил!

Слободен печат

ВИДЕО: Барди од клупата го гледаше ремито на Леванте!

Слободен печат

Баварската машинерија по нова титула: Познати паровите на Светското клупско првенство

Слободен печат

Официјално: Ѓоре Јовановски е новиот тренер на Беласица

Слободен печат

Остави Коментар