ВИДЕО | Изи: Фокус на ДФРМ овие денови е обезбедување помош за независните филмски работници

Моето искуство покажува дека некои големи дебати и да ги нема во ДФРМ, туку се трудиме одлуките да ги носиме едногласно. Филмот на Манчевски освојува разни меридијани низ светот. ДФРМ активно е во постојана комуникација со ФЕРА каде разменуваме искуства, поддршка и помош во смисла на преживување на оваа криза од аспект на филмска продукција, изјави во Утрински брифинг режисерот Игор Иванов – Изи, претседател на Друштвото на филмските работници.

– На локален план се трудиме да обезбедиме подобри услови за работа. Има кратење на буџетот како и во сите области на културата. Имаме протоколи по кои работиме и во принцип она што е во наш фокус овие денови е обезбедување помош за независните филмски работници, вели режисерот.

Прочитајте и...  Се ослободи од канџите на ковид-19: Оздраве поглаварот на Албанската православна црква, Јанулатос

Поврзани вести

Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг му ja честиташе победата на Бајден

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Хаос на аеродромот во Шангај, терстирањето за ковид-19 излезе од контрола

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Драма меѓу две членки на НАТО во водите на Средоземното Море: Анкара протестира затоа што тимот на мисијата на ЕУ претресе турски брод на пат кон Либија

Илинка Иљоска

Велешките еколошки возила ги надминуваат границите

Слободен печат

ВИДЕО: На тајна венчавка се собрале 7.000 луѓе без маски

И.И.

Ахмети: Нема загриженост дека Меџити може да поднесе интерпелација против Груби и Османи

Слободен печат

Остави Коментар