9 C
Скопје

ВИДЕО I ОН: Околу 200 демонстранти во обрач на безбедносните сили на Мјанмар

Високиот комесаријат за човекови права при Обединетите нации (ОН) изразува загриженост за судбината на околу 200 демонстранти кои паднаа во обрач на безбедносните сили на Мјанмар.

– Длабоко сме загрижени за судбината на околу 200 мирни демонстранти, вклучувајќи и жени, кои се опколени од силите за безбедност во Јангон и на кои им се заканува апсење и злоставување. Ја повикуваме полицијата да им дозволи да заминат безбедно, наведе на Твитер, високата комесарка за човекови права на ОН, Мишеле Башеле.

Демонстрантите се опколени денеска во еден кварт во Јангон, додаде таа и сподели дека постојат информации дека полицијата веќе уапсила дел од луѓето.

Протестите во Мјанмар траат од 1 февруари, кога војската ја смени цивилната влада, воведе „полициски час“ во неколку градови и забрани собири со повеќе од пет лица.

Прочитајте и...  Владата ги усвои измените за цените на лекување во приватните клиники, на потег Собранието

Поврзани вести

Поранешна полицајка од Минесота обвинета за ненамерно убиство за време на рутинско запирање на возило

Слободен печат

Турски суд нареди ослободување на новинарот Ахмет Алтан

Слободен печат

Ново истражување носи лоши вести: Бразилскиот вид се менува за да ја намали ефективноста на вакцините

Слободен печат

Вучиќ ја назначи Невена Јовановиќ за нов амбасадор на Србија во Северна Македонија

Слободен печат

Бектеши: Законот за финансиска поддршка за исплата на плати ќе биде изгласан утре

Слободен печат

Нов опасен предизвик на ТикТок го одзема животот на дванаесетгодишно момче од САД

Слободен печат

Остави Коментар