18.8 C
Скопје

Tag : ОН

Вести Свет

Иран повторно има право на глас во Генералното собрание на ОН, откако го плати долгот од 16 милиони долари

Слободен печат
Иран вчера повторно се стекна со право на глас во Генералното собрание на Обединети нации откако САД овозможија Техеран повторно да ги користи финансиските средства...
Вести Свет

Бразил, ОАЕ, Албанија, Гана и Габон избрани за непостојани членки на СБ на ОН

Слободен печат
Обединетите нации денеска избраа пет земји за непостојаните места во Советот за безбедност – Бразил, Обединетите Арапски Емирати, Албанија, Гана и Габон, кои поминаа без...
Вести Свет

Гутереш: Мора веднаш да престанат борбите помеѓу Израел и палестинските милитанти

Слободен печат
Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш денеска изјави дека е неприфатливо што се уште трае конфликтот помеѓу израелските сили и милитантните групи, вклучително и...
Вести Свет

Гутереш повика на итен прекин на непријателствата во Израел и во појасот Газа

Слободен печат
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, повика на итен прекин на непријателствата во Израел и Појасот Газа, изјави   портпаролот на ОН, Стефан Дижарик. „Генералниот секретар...
Вести Свет

Комесарот на ОН за бегалци го обвини Израел за конфликтот во палестински територии

Слободен печат
 Генералниот комесар на Агенцијата на ОН за палестински бегалци (УНРВА), Филипе Лазарини, за време на посетата на Мадрид изјави дека крвопролевањето во Палестинските територии го...
Вести Свет

ОН: Веднаш да се намалат тензиите меѓу Израел и Палестинците

МИА Агенција
ОН итно се ангажира на намалување на тензиите меѓу Израел и Палестинците, а генералниот секретар Антонио Гутереш изрази жалење за големиот број жртви, меѓу кои...
Вести Свет

ОН: Итен прекин на насилството во Израел и палестинските територии

Слободен печат
Канцеларијата на Високиот комесаријат на ОН за човекови права изрази загриженост во врска со ескалацијата на насилството во Израел и окупираните палестински територии и повика...
Вести Некатегоризирано Свет

ОН: Исламска држава изврши геноцид во Ирак во 2014 година

Слободен печат
Тимот на ОН, кој ги истражува злосторствата во Ирак, соопшти дека се пронајдени „јасни и убедливи докази” дека екстремистите на Исламска држава извршиле геноцид во...
Вести Свет Слајдер

ОН: Над 155 милиони луѓе лани се соочиле со акутен глад

МИА Агенција
Најмалку 155 милиони луѓе во светот се соочиле со акутен глад во 2020 година, а на 133.000 итно им е потребна храна за да се...
Вести Свет Слајдер

Гутереш предупреди дека светот е на работ на амбис поради климатските промени

Слободен печат
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот е „на работ на бездна” поради климатските промени и оти е неопходно да се преземат големи чекори...