Tag : ОН

Вести Свет

ОН бараат 2.500 милијарди американски долари за земјите во развој

Слободен печат
Економистите од ОН денеска побараа 2.500 милијарди американски долари за земјите во развој и отпишување на нивните долгови од 1.000 милијарди американски долари за оваа...
Вести Економија

Проценка на ОН: Околу 25 милиони луѓе во светот ќе останат без работа поради коронавирусот

Слободен печат
Обединетите нации (ОН) проценуваат дека кризата со коронавирусот ќе има многу негативни последици по економијата и дека околу 25 милиони луѓе ширум светот ќе останат...
Вести Македонија

Спасовски-Дуџак: Семејството на ОН е подготвено да даде поддршка на Владата и на граѓаните на С. Македонија

Слободен печат
Премиерот Оливер Спасовски и постојаната координаторка на Обединетите нации во нашата држава Росана Дуџак на денешната средба разговарале за мерките што ги презема Владата за справување...
Вести Свет

СБ на ОН размислува за „писмено гласање“ при опасноста од коронавирусот

Слободен печат
Кина, која е ротирачки претседател на Советот за безбедност на ОН, ја откажа предвидената за денеска седница и е насочена кон „писмено гласање”, имајќи ја...
Вести Свет

Глобален план од 2 милијарди долари на ОН за борба против коронавирусот во земјите во развој

Слободен печат
Обединетите нации покренаа глобален план за хуманитарна реакција на новиот коронавирус во земјите во развој. Тоа го соопшто генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Тој...
Вести Свет

На посиромашните земји им се потребни две милијарди долари хуманитарна помош за да се справат со пандемијата

Слободен печат
На посиромашните земји им се потребни две милијарди долари меѓународна хуманитарна помош за да се спраат со пандемијата на коронавирусот, изјави координаторот за итната помош...
Вести Свет Слајдер

Гутереш повика на глобално примирје: Време е да се стави крај на војните, да се фокусираме на борбата за нашите животи

Слободен печат
Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) Антонио Гутереш денеска повика на глобално примирје за да може светот да се фокусира на борбата против пандемијата на...
Вести Свет

Експерт на ОН: Домот стана прва одбранбена линија во борбата против коронавирусот

Слободен печат
Експерт на ОН за човекови права ги повика денеска државите да преземат вонредни мерки, со цел да им се гарантира на сите луѓе соодветен дом...
Вести Економија

Гутереш: Светските влади усогласено треба да делуваат за да се спречи рецесија на светската економија

Слободен печат
Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, се заложи светските влади усогласено да делуваат во спречувањето на рецесијата на светската економија заради ширењето на коронавирусот....
Вести Свет

УНИЦЕФ: На пет милиони сириски деца им е неопходна помош поради војната

Слободен печат
Организацијата на ОН задолжена за детските права забележува дека со оглед на тоа дека војната во Сирија влегува во својата 10-та година, многу сириски деца не знаат...