• Мјанмар

Петгодишна затворска казна за поранешната цивилна лидерка на Мјанмар

Судот што е под контрола на воената хунта во Мјанмар во процес одржан зад затворени врати и изрече петгодишна затворска казна на поранешната цивилна лидерка Аунг Сан Су Чи, соопштија денеска извори упатени во судскиот процес. Станува збор за прва пресуда по серијата единаесет обвиненија покренати против поранешната лидерка на Мјанмар обвинета за коруптивни активности, …

Петгодишна затворска казна за поранешната цивилна лидерка на Мјанмар Read More »