ВИДЕО: Грчки православен свештеник застрелан пред црква во Париз

По нападот во Ница и апсењето на маж вооружен со нож во Лион во четвртокот, православен свештеник беше застрелан и ранет оваа сабота. Починителот на делото моментално е во бегство.


Настанот се случи во 16 часот, кога свештеникот ја затвори грчката православна црква на Благовештение, во 7-миот арондисман во Лион.

„Тој беше нападнат од еден човек кој пукаше во него двапати”, соопшти полицискиот извор.


Свештеникот е во сериозна здравствена состојба, со животно-загрозувачки повреди. Местото на нападот е обезбедувано од полицијата, која активно трага по сторителот.

Прочитајте и...  Анализа на мостри од 40 мерни места: Водата во Скопје е квалитетна и безбедна за пиење

Поврзани вести

Американците на „црн петок” само онлајн потрошиле девет милијарди долари

И.И.

ВИДЕО: Бразилски политичар избран за градоначалник, иако цел месец е во индуцирана кома поради коронавирус

И.И.

Филипче: Состојбата по болниците се стабилизира, очекуваме повеќе исписи од приеми

Слободен печат

Вујновиќ: Невнимателно користење антибиотици може да предизвика нова пандемија

И.И.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги кочи измените на Деловникот, работи против функционално Собрание

Слободен печат

Банкарскиот сектор годинава остварил поголема добивка од лани

Весна Дамчевска

Остави Коментар

MacedonianAlbanian