ВИДЕО: Грчки православен свештеник застрелан пред црква во Париз

Фото epa

По нападот во Ница и апсењето на маж вооружен со нож во Лион во четвртокот, православен свештеник беше застрелан и ранет оваа сабота. Починителот на делото моментално е во бегство.


Настанот се случи во 16 часот, кога свештеникот ја затвори грчката православна црква на Благовештение, во 7-миот арондисман во Лион.

„Тој беше нападнат од еден човек кој пукаше во него двапати”, соопшти полицискиот извор.


Свештеникот е во сериозна здравствена состојба, со животно-загрозувачки повреди. Местото на нападот е обезбедувано од полицијата, која активно трага по сторителот.

Видео на денот