Момент од натпреварот Арсенал - Челси на стадионот „Емирати“ во Лондон/фото: EPA-EFE/ANDY RAIN

Денеска во рамките од 29 коло во Премиер лигата фудбалерите на Арсенал на домашен терен убедливо го совлада Челси со 5:0.

По првото полувреме на стадионот „Емирати“ во Лондон водеше Арсенал со голот на Тросард во четвртата минута од натпреварот.

Во 52 минута Вајт ја зголеми предноста на „топџиите“, пет минут подоцна за 3:0 се погрижи Хаверц.

Германскиот интернационалец Хаверц и по втор пат се запиша во листата на стрелците во 65 минута, а втор погодок на овој меч запиша и Вајт во 70 минута.

Арсенал повторно е на првата позиција на табелаа со 77 бодови, три повеќе од второпласираниот Ливерпул кој својот меч од ова коло ќе го има в среда на гости против Ливерпул.

На третата позиција е Манчестер сити со 73 бодови, со напомена дека „граѓаните“ имаат два меча помалку. Челси после 11 пораз сезонава е на деветтото место со 47 бодови.