Домаќинот Камерн славеше на првиот натпревар на Африканскиот куп на нации / фото: EPA-EFE/GAVIN BARKER

Селекцијата на Камерун славеше со 2:1 над Буркина Фасо во првиот натпревар од Африканскиот куп на нации (АКН). Домаќинот на АКН  до победата дојде благодарение на двојниот стрелец Венсан Абубакар.

Натпреварот започна со остриот старт на дефанзивецот на Буркина Фасо, Стив Јага кој уште во првата минута доби жолт картон.

Резултатот го отвори гостинската селекција во 24 минута по одличниот шут на Густав Сангара.
Но, радоста на фудбалерите на Буркина Фасо траеше само 15 минути бидејќи Камерун измрани во 39 минута преку Абубакар кој беше сигурен реализатор на пеналот.
На идентичен начин, Абубакар погоди и во третата минута од продолжението во првото полуреме и ја донесе победата на својата репрезентација.