8 C
Скопје

Ви го претставуваме виното ВРАНЕЦ 2019 од Стоби

Стоби вранец“ – ВРАНЕЦ 2019, има темна рубин боја, со нагласена арома на боровинки испреплетена со мириси на вишна и ванила. Робустно, полно, концентрирано, богато со пријатни танини. Типичен балкански претставник соодветен за дозревање во шише. Најдобро е да се служи на 15- 18°C со печено свинско, телешко, дивеч, македонски тави и силни ароматични сирења. Бербата е од сопствени плантажи.

Вински ноти

Боја: длабока рубин црвена боја

Ароми: овошно-зачински ароми со впечатливи ноти на црвени шумски овошја

Вкус: полн вкус со овошно-зачински ароми и цитрусни подтонови

Винарска белешка: „Стоби вранец“ е темпераментно и раскошно црвено вино со нескротливи ароми и кадифени танини

Комбинација со храна: се препорачува да се консумира во комбинација со печени меса, деликатесни македонски тави, и зреено сирење

Прочитајте и...  Седум добри причини да се направи ПАП-тест во време на пандемијата

Служење: препорачуваме служење на температура од 15-18°C

 

 

 

 

Поврзани вести

ВИДЕО: Се шокирала кога видела што се шета во пакетот со облека кој го нарачала од интернет

Слободен печат

ВИДЕО | Неверојатна оптичка илузија: Додека поминувате покрај оваа куќа во Австралија, таа ротира!

Слободен печат

ФОТО: Поранешна зависничка која се предозирала 19 пати воодушеви многумина со фотографиите од својата трансформација

Слободен печат

Мачу Пикчу повторно отворен за туристите: Бројот на посетители ќе биде ограничен и под строги мерки

Слободен печат

ВИДЕО: Пет големи хитови кои требало да бидат отпеани од сосема други личности

Слободен печат

Ризични и смртоносни предизвици омилени меѓу младите на социјалните медиуми и дел од нив актуелни на Балканот

Слободен печат

Остави Коментар