23.8 C
Скопје

Васил Хаџиманов со реакција по срамните коментари во врска со смртта на неговиот татко Зафир

Актерот, пејач и композитор Зафир Хаџиманов почина пред три дена како последица од коронавирус, а неговиот син, познатиот џез музичар, Васил, доживеа непријатна ситуација на социјалните мрежи од популарно наречените „антиваксери“ кои најдоа „соодветна почва“ за ширење теории на заговор на сметка на трагедијата на семејството Хаџиманови.

Имено, на Фејсбук профилот на починатиот уметник, луѓето оставија бројни коментари, меѓу кои мнозинството изрази почит кон починатиот уметник и сочувство до семејството. Сепак, имаше и безумни „антиваксери“ кои најдоа причина да шират паника и теории на заговор.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zoran Cardula (@cardula)

Револтираните фанови на уметноста и музиката која ја остави зад себе Зафир Хаџиманов реагирааа бурно на ваквите јавни пишувања, потсетувајќи дека не е ниту момент, ниту место да се прават такви забелешки, а меѓу нив беше се огласи и Васил Хаџиманов, синот на Зафир.

„На сите пациенти кои овде даваат непријатни коментари им велам дека татко ми почина како резултат на вирусот ковид -19. Како сериозен срцев пациент, тој не можеше да ги издржи последиците од вирусот. Тој се ​​вакцинирате еднаш, што, да знаете што било подалеку од вашиот задник не е доволно да се заштитите од овој страшен вирус. Ако видам друг сличен коментар тука или каде било, јас лично ќе се погрижам да ве најдам и да ве научам да запомните како да се однесувате и што не се изговара или пишува на профилот на починатиот. Нечовечки срам“, напиша Васил на социјалните мрежи револтиран од прочитаното.


Од редакцијата на Нова.рс контактирале и директно со Васил Хаџиманов, кој кратко изјавил:

„Не би коментирал. Не сакам да се фокусирам на тие ужасни луѓе, туку на тоа кој беше Зафир и што остави зад себе“.

Да потсетиме, Зафир Хаџиманов почина во саботата на 78-годишна возраст како последица од коронавирусот.

Тој беше оженет со пејачката и актерка Сенка Велетанлиќ, со која го има синот Васил Хаџиманов, познат џез музичар.

Поврзани вести

Ведрана Рудан се разведува по триесет години брак: Короната покажа кој е мојот сопруг и во каква „среќа“ живеам

Слободен Печат

Рајан Рејнолд прозборе за борбата со анксиозноста: Мора да се дестигматизираат работите и да се разговара за менталното здравје

Слободен Печат

ВИДЕО: Запознајте ја пензионерката која има 8 деца и 90 внуци

Слободен Печат

„Ангелите на Викторија Сикрет заминуваат во минатото“: Тие повеќе не се „културолошки релевантни“

Слободен Печат

Гвен Стефани и Блејк Шелтон со нетрпение ја очекуваат својата венчавка ова лето

Слободен Печат

ВИДЕО | Искрено со Павле Камилоски: Мојот прапрадедо од Галичник на времето извезувал кашкавал за Њујорк

Слободен Печат

Остави Коментар