Ужас во Хрватска: Девојка и три момчиња до смрт претепале професор по англиски јазик

Граѓаните на хрватскиот град Вараждин се во шок по убиството на 35-годишниот Нино Ченгиќ, професор по англиски јазик од Економското училиште.

Според официјалниот полициски извештај, четири лица се осомничени за смртниот напад над професорот, братот и сестрата А. Г. (24) и И.Г. (24) и И.В. (29) и Д.Ж. (25). Според досегашните сознанија, тие го претепале Ченгиќ до смрт во близина на училиштето, користејќи со дрвени палки. „Јутарњи лист“ дознава дека девојката користела и ланец и катанец за тепањето.

Тој бил пронајден на улица од страна на случајни минувачи кои повикале Брза помош, но тој им подлегнал на повредите во болницата вчеравечер.

Според информациите на „Јутарњи лист“, убиениот ја поминал вечерта заедно со напаѓачите во здружението „Културана“. Што се случувало таму што резултираше со смрт на професорот, сè уште не е познато.

Во Вараждин се шпекулира дека можна причина за конфликтот е што Ченгиќ го пријавил друштвото во „Културана“ за кршење на епидемиолошките мерки.

Но, исто така, според неофицијалните информации на хрватскиот весник, полицијата истражува дали овој настан е поврзан со инцидент од мај минатата година, кога таткото на Нино, Жељко Ченгиќ (64), убил млад човек (28).

Ченѓиќ, покрај неговата викендица во Меѓимурје, се приближил до автомобил во кој седел 28-годишник, кого по остра расправија му испукал шест куршуми од пиштол „берета“. Мажот починал од тешки повреди на главата и рамото на 23 мај. Во инцидентот бил повреден и полковник Ратимир Бенчиќ, сосед на Ченѓиќ.

Засега нема индиции дека убиството наНино Ченгиќ Нино Ченгиќ е поврзано со злосторството на неговиот татко.

Во Вараждин се шпекулира дека можна причина за конфликтот е што Ченгиќ го пријавил друштвото во „Културана“ за кршење на епидемиолошките мерки.

Видео на денот