Tag : професор

Вести Економија Слајдер

Јовановиќ: Богатите поставуваат свои луѓе во институциите и преку нив ја контролираат економијата, потребен е прогресивен данок и поместување на парадигмата (ВИДЕО)

Слободен печат
Светската пандемија нанесе силен удар по економиите и моделите врз кои се темелат. Последиците се веројатно пострашни од „големата депресија“ . Гостин во „Утрински брифинг“...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Проф. Д-р Пановски: Во време на Ковид-19, тезата „еден будала може да расипе 1000 луѓе“ е реалност

Слободен печат
Се согласувам со препораката маски да се носат, но гледам дека тоа не се почитува во целост. Сметам дека населението се умори од мерките и...
Вести Македонија Слајдер

Проф. Стојанов: Кога заедницата повикува на солидарност тоа подразбира сите да изгубиме по малку, за потоа сите да добиеме

Слободен печат
Оваа вонредна состојба јас ја нареков и филозофска состојба, е кога се соочувате самите со себе. Не бадијала психолозите предвидуваат дека на крајот од оваа...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Проф. д-р Шкариќ: Во истата секунда кога ќе заврши вонредната состојба продолжуваат изборните дејствија – доколку се одложат можат да бидат оспорени од уставниот суд

Слободен печат
Не може Уставот да се толкува само со читање на неговите одредби. Потребно е и теориско познавање. Ова прашање што е поврзано со распуштање на...
Вести Македонија

Почина професорот Лазар Лазаров, автор на повеќе научни монографии и статии од областа на историската наука

Слободен печат
Како што информираше Институтот за национална историја, вчера почина познатиот професор д-р Лазар Лазаров.  Професорот Лазаров е роден на 2 февруари 1945 година во село...
Вести Економија Слајдер

Проф. Миленковски: Светскиот туризам е на работ на пропаѓање, со плаќање на Ковид тест би оделе во уште поголема загуба

Слободен печат
Туризмот е една од водечките пет светски гранки која по својата масовност, инфраструктура, повеќеслојност, доживува своевидни „црни денови“. Само првите три месеци од пандемијата за...
Вести Свет

Учител се заразил со коронавирус во ноќен клуб: Криел дека бил на забава, па ги заразил и учениците

Слободен печат
Властите на Јужна Кореја пронашле уште 28 случаи на коронавирус поврзани со ноќните клубови во Сеул, вкупно 119. Заменикот министер за здравство, Ким Ганг Лип...
Вести Македонија Слајдер

Павловска – Данева: Како воопшто некому му паѓа на ум дека треба да преговараат за датум за избори кога има уредба со законска сила?

Слободен печат
Најдобрата ситуација ќе беше, и немаше да влеземе во ваква првна вратоломија, каде што буквално сите мудруваме со цел да извлечеме право онаму каде што...
Вести Економија Слајдер

Проф. Бојаџиев: Платите во јавната администрација треба да се намалат за 20 отсто, ако не намалиме непродуктивни трошоци ќе имаме полошо сценарио

Слободен печат
Според шефот на катедрата за бизнис администрација и поранешен ректор на Американ Колеџ, Марјан Бојаџиев, првиот и вториот сет економски мерки од државата во борбата...
Вести Македонија Слајдер

Ацески: Ова што го прават нашите верски водачи е надвор од разумна божја природа, тие не се над законот и треба да сносат санкции

Слободен печат
Јас, би рекол дури и малку наивно, очекував дека верските водачи ќе бидат доследни во примената на мерките кои што ги спроведува владата. Со ова...