-2 C
Скопје

Tag : професор

Културен печат

Интервју со Владимир Мартиновски: Творењето е постојан процес, со многу видливи и невидливи етапи

Тони Димков
Поетот, прозаист, есеист и професор на катедрата за општа и компаративна книжевност на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ при УКИМ, Владимир Мартиновски, максимално го изрази својот...
Вести Свет

Русија: Професор по историја доби 12 години затвор за убиство на студентка

Слободен печат
Професорот по историја од Државниот универзитет во Санкт Петербург, Олег Соколов е осуден на 12 години затвор поради убиство на 24-годишната студентка Анастасија Јешченко. Соколов...
Хроника

Притвор за професор кој полово нападнал малолетна ученичка

Слободен печат
По поднесена кривична пријава од страна на МВР ОВР Прилеп, Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против 54 – годишно...
Културен печат

Фондација „Ѓорѓи Марјановиќ“: Промовирана е книгата „Колумни“

Тони Димков
Фондацијата „Ѓорѓи Марјановиќ“ пред членовите на Ротари клубот во Битола неодамна ја промовираше книгата „Колумни“ од проф. д-р Ѓорѓи Марјановиќ. Книгата e објавена во три...
Магазин Магазин слајдер

Интервју со Елизабета Секирарска: Образовни политики, a не политика во образованието – колку и да е тешко!

Јасмина Кантарџиева Димков
Елизабета Секирарска е со триесетгодишен стаж во образовната професија, активно работи на имплементација на современи интерактивни методи и техники во наставата и како обучувач и...
Вести Македонија Слајдер

Осомничен за силување се обесил со чаршафи во затворот во Шутка

Лука Андреев
61-годишен професор од Тетово вчера си го одзел животот во затворот во Шутка, потврдија од КПУ Скопје за Слободен печат. Настанот се случил околу 16.30...
Вести Македонија

Тажна вест: Почина познатиот професор доктор Стојмен Михајловски

Мирослава Бурнс
Денес, по долго боледување, почина проф. д-р Стојмен Михајловски. Роден е во 1941 во Трново, Кривопаланечко. Дипломирал на Правниот факултет во Скопје 1965 година, магистрирал...
Вести Македонија

Почина академскиот сликар и професор Ангел Петров

Слободен печат
Во Велес синоќа во 19 часот почина Ангел Петров, академски сликар и професор. Посмртните останки ќе бидат изложени во црквата „Св. Пантелејмон” во Велес утре...
Вести Македонија

Проф Марковиќ: Албанските интелектуалци ја закопаа идејата за премиер Албанец под контрола на ДУИ (ВИДЕО)

Слободен печат
Евидентна е релаксацијата во меѓу-етничка смисла. Дури ни ова што ДУИ проба да го наметне не одекна баш многу силно. Главната причина за тоа не...
Вести Економија Слајдер

Лазаров: ВМРО-ДПМНЕ со оваа нова политичка гарнитура во минативе две до три години ги адресира сите слабости на економската политика (ВИДЕО)

Слободен печат
ВМРО-ДПМНЕ има изработено сериозна преодна стратегија која ќе биде во насока на амортизирање на негативните ефекти од кризата, особено во третиот и четвртиот квартал, за...