Утрешен „Слободен печат“: Катица Јанева не знае или не сака да ги фати Никола Тесла и Илија Громовник?

Специјалното јавно обвинителство треба да одговори зошто, кога веќе отвори една предистрага, не успеа да добие податоци од Фејсбук и од Јутјуб. Верувајте, нема шанси ВКонтакте да открие кој е Илија Громовник. Таа работа мора да се заврши тука, дома, кај нас, што и не е многу тешко.

Ова за „Слободен печат“ го изјави добро упатен извор во компјутерскиот криминал, откако викенд изданието на неделникот „Фокус“ излезе со смела теза:

„СЈО има обезбедено голем број докази за осомничени што поседувале нелегално прислушувани разговори, со кои наводно уценувале и рекетирале бизнисмени и политичари. Обезбедени се и докази и сведочења. Неофицијалните информации говорат дека причината зошто СЈО овој предмет го држи во фаза на предистрага е дека се штити осомничен, кој се поврзува со висок владин функционер“.

И „Слободен печат“ располага со слични информации. Изворот на дневниот весник вели дека за откривањето кој стои зад псевдонимите Никола Тесла и на Илија Громовник е најважно да се открие од каде потекнуваат „бомбите“, односно кој ги дава на неовластени лица. Примарниот извор е клучен, бидејќи тој ја диригира и манипулацијата со овој материјал.

Прочитајте и...  Во изминатите 24 часа приведени 155 лица кои не ја почитувале забраната за движење

Целосниот текст може да го прочитате во утрешното печатено издание на „Слободен печат“.

Прочитај повеќе

Градот Тетово има најмногу случаи на новозаболени од регионот

Слободен печат

Дебар нема новозаболени случаи, 33 лица се во самоизолација

Слободен печат

Чулев: На земјата и се потребни избори, но во оној момент кога граѓаните без страв ќе излезат да гласаат

Слободен печат

Две лица починаа, 125 нови случаи на Ковид 19 и 8 оздравени пациенти

Слободен печат

Уште 800 текстилни работници треба да се тестираат во рамките на скринингот во Штип

Слободен печат

Ахмети: Време е да се обединиме за Албанец премиер

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Манчевски: Судот ќе каже која е казната којашто треба да ја плати Мицкоски за неговото неодговорно однесување (ВИДЕО)

Бојана Нојиќ

Филипче до медиумите: Непримерно е да се шпекулира со податоци од оние кои треба да обезбедат прецизна информација за јавноста

Слободен печат

Еден смртен случај и еден новозаболен од Ковид-19 во Прилеп

Слободен печат

Најмалку 17 лица се во домашна изолација поради контакт со заразената жена од Дебар

Слободен печат

Филипче апелира граѓаните да даваат точни информации во епидемиолошките анкети

Слободен печат

НАкС ја поздрави одлуката на Владата со која се ставуваат во мирување постапките за избор на ректор

Слободен печат