Специјалното јавно обвинителство Archives - Слободен печат

Tag : Специјалното јавно обвинителство

Вести Македонија

СДСМ предлага Јовевски да „шефува“ со парите на СЈО

Слободен печат
На 11 декември на дневен ред пред пратениците во Собранието на Македонија е предлог законските измени за јавнообвинителска служба според кој се предлага меѓу другото...
Вести Македонија

ПОРАДИ ДОЛГ НА ИМЕ ПЛАТА: Во СЈО се готви тужба против државата

Не е далеку денот кога стотината вработени од Специјалното јавно обвинителство ќе поднесат колективна тужба против Република Македонија и без мака ќе ја добијат тужбата...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

„СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“ ОТКРИВА: СЈО должи пари кај ќе стигне

Под знак прашање е доведена исплатата на втората плата за стотината вработени во Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Нејзината исплата веќе доцни. На сметката на СЈО...
Вести Хроника

Јанева утре нема да дава исказ во Обвинителство

Горан Наумовски
Поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство Катица Јанева која е третоосомнилена и притворена за случајот „Рекет“ одлучила даа не дава исказ пред обвинител од Одделот...
Вести Хроника

„Титаник“, „Траекторија“ и „Маџар Телеком“ повторно ги доби Лиле Стефанова

Обвинителката од Јавното обвинителство Лиле Стефанова со одлука на републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески и понатаму останува да ги води предметите „Титаник“, „Траекторија“ и „Маџар...
Вести Македонија

Од понеделник средба на Работната група за Законот за ЈО

МИА Агенција
Работните групи на власта и опозицијата кои треба да се договорат за Законот за Јавно обвинителство со кој треба да се реши статусот на Специјалното...
Вести Хроника

Се бара изземање на обвинителката Стефанова од „Титаник“

Горан Наумовски
Судечкиот судија во предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство денеска даде 30 минутна пауза за да одлучи и да се произнесе по барањето на адвокатот...
Вести Хроника

Точно на пладне започнува испрашувањето на обвинителот Рустеми

Обвинителот Бурим Рустем од Специјалното јавно обвинителство денеска треба да даде исказ во Обвинителството за организиран криминал за случајот „Рекет“. Рустеми требаше вчера да сведочи,...
Ви Препорачуваме Хроника

Во СЈО е воведен строг претрес на вработените – НАРЕДБАТА ДОШЛА ОД ЈАНЕВА

Горан Наумовски
Полициското обезбедување во зградата на Специјалното јавно обвинителство од шефицата на СЈО, Катица Јанева добиле наредба сите вработени, вклучувајќи ги и нејзините колеги обвинители при...
Хроника

В петок продолжува судењето за „Титаник”

Со изведување на околу 150 материјални докази предложени од страна на Специјалното јавно обвинителство, во Кривичниот суд во Скопје заврши денешното рочиште за предметот за...