ПОРАДИ ДОЛГ НА ИМЕ ПЛАТА: Во СЈО се готви тужба против државата

Не е далеку денот кога стотината вработени од Специјалното јавно обвинителство ќе поднесат колективна тужба против Република Македонија и без мака ќе ја добијат тужбата откако, поради пратеничките каприци и политичките кавги поради што во Парламентот е заглавен Законот за јавно обвинителство кој беше спас за нив, остаанаа без потписник на сметката и без шеф.

Сега нивната судбина е оставена на политичка ветрометина. Никој не знае кога тој закон ќе добие собраниски амин, па ќе има плата и здравствено осигурување за вработените во СЈО или тие уште долго ќе чекаат некој да се смилува за нивната судбина. Вработените, како што дознаваме, веќе се организираат за да поднесат тужба. Дали и кога таа ќе биде поднесена зависи само од нив.

Прочитајте и...  Променливо облачно со сончеви периоди, попладне нестабилно со појава на град

За можната тужба и нејзиниот позитивен исход пред две недели лично и премиерот Зоран Заев ги алармираше пратениците побрзо да најдат решение оти ако е тужена државата, тоа нема да биде само финансиски терет за Буџетот, туку и голем домашен и меѓународен срам.

Позитивниот исход за вработените во СЈО е во новиот предлог закон за јавнообвинителска служба кој го изготви Министерството за правда. Во него, со дополнување на законот се наведува дека тие ќе бидат преземени под надлежност на Јавното обвинителство, а нивен иден шеф ќе биде републичкиот Јавен обвинител, па така со еден закон се решаваат сите досегашни маки на персоналот на СЈО.

Голготата на вработените во СЈО започна со притворањето на нивната доскорешна шефица Катица Јанева која беше единствен потписник на сите документи. Само во нејзино отуство, за одредени работи, како банкарските налози за исплата на плати, можеа да ги потпишат нејзините заменички, обвинителките Ленче Ристовска и Бети Јосифовска.

Прочитајте и...  Пет лица починаа, 78 новозаболени од Ковид-19 и 172 оздравени пациенти

Но, откако обвинителите од СЈО беа преземени од ОЈО, стотината вработени во Специјалното обвинителство останаа без потписник на сметката. Веќе втор месец СЈО должи пари, не само на име плати и придонеси, туку и за услуги и комуналии. За сите долгови има доволно пари на нивната сметка, но нема кој да потпише.

Прочитај повеќе

Заев: Со БЕСА првпат историски и вистински формиравме мултиеничка коалиција за изборите

Слободен печат

Здравствените работници во Зимбабве бараат плата во долари

Слободен печат

СТРАВ ОД КОРОНА: Трудниците земаат кредити за да се породуваат во приватни болници

Мими Шушлеска Петкова

Построги казни за непочитување на мерките во Бугарија

Слободен печат

Јанушев: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе го врати достоинството на земјоделецот, гарантираме сигурна откупна цена на оризот

Слободен печат

Пијанечкиот регион под вода од силното невреме

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пуштени дома насилниците кои претепаа девојка во Штип

Слободен печат

Турција гранатирала четири населби во близина на сирискиот град Рака

Слободен печат

Спасовски: Следува рекордна младинска поддршка, вашите раце се потребни да ја доизградиме Европа дома (ВИДЕО)

Слободен печат

Британија очекува Кина да се придржува кон меѓународното право

Слободен печат

Шекеринска: На 15 јули младите ќе гласаат за нова македонска развојна економија

Слободен печат

Заев: Не очекувам интервенции во Преговарачката рамка за ЕУ

Слободен печат