Утре ќе биде соопштена пресудата за Милески

Кривичниот суд за утре во 12 часот ја најави пресудата против Зоран Милески, третообвинет во случајот „Рекет“.

Од тројцата обвинети во овој случај, само Милески денеска пред судскиот совет призна вина по однос на обвинителниот акт.

– Бидејќи обвинетиот ја призна вината, предлагам судот да го казни ценејќи ги сите околности – изјави обвинителката Вилма Русковска во завршниот збор во одвоениот процес за Милески.

Александар Новаковски еден од адвокатите на  обвинетиот Зоран Милески рече дека неговиот клиент бил вработен во компанијата на сведокот кој го пријавил ова кривично дело.

Новаковски рече дека со исказот на Милески даден во ОЈО многу се шпекулирало во јавноста.

– Тој е син единец и татко на пет малолетни деца. Таткото на Зоран е болен од карцином, и се надевам дека судот ќе ги цени овие факти, како и неговото признавање на вината – рече Новаковски.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ победник во Штип, разликата со СДСМ е 64 гласови

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Прес-конференција на ДИК

Слободен печат

Британски научник: Постои веројатност коронавирусот да се повторува и во следните години

Слободен печат

Чиолошо: Новата влада треба да се насочи кон силен и инклузивен реформски консензус и кон меѓуетничка соработка

Слободен печат

За една недела казнети 69 непрописно паркирани возила

Слободен печат

Државата го игнорира проблемот со најмладите преносители: Репродуктивниот број на заразени лица повторно е над единица

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Комуналците чистат, граѓаните пак создаваат дива депонија

Силен напад или лоша заштита ја „турна“ страницата на ДИК

Слободен печат

Мала победа на СДСМ, голем предизвик за формирање влада

За 24 часа има 60 новозаразени со коронавирус во Црна Гора

Слободен печат

Јавната седница на ДИК презакажана за 19.30 часот

Слободен печат

SafeJournalists: Ги осудуваме смртните закани и сексистичките навреди кон новинарката Тања Милевска

Слободен печат