12 C
Скопје

Утешна вест од СЗО: Обезбедени се речиси милијарда дози вакцини за сиромашните земји

 Речиси една милијарда дози од водечките кандидати за вакцина против Ковид-19 се обезбедени за земјите со мал и среден приход според програмата Ковакс, соопшти Светската здравствена организација.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Гебрејесус на денешната прес-конференција во Женева рече дека 189 земји учествуваат во програмата „Ковакс”.

„Ковакс” претставува глобална иницијатива на СЗО за праведна дистрибуција на залихи на идни вакцини против коронавирус, како во богатите, така и во сиромашните земји. 

Извор:МИА

Прочитајте и...  Македонија, БиХ и Косово ќе добијат 100.620 дози „Фајзер“ вакцина

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар