17 C
Скопје

Tag : сиромашни земји

Вести Свет

СЗО: Светот е соочен со катастрофален морален пад на дистрибуцијата на вакцини против ковид-19

Слободен печат
Светот е на праг на катастрофален морален пад со дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом...
Вести Свет

Утешна вест од СЗО: Обезбедени се речиси милијарда дози вакцини за сиромашните земји

И.И.
 Речиси една милијарда дози од водечките кандидати за вакцина против Ковид-19 се обезбедени за земјите со мал и среден приход според програмата Ковакс, соопшти Светската здравствена...
Вести Свет

Додека богатите земји акумулираат вакцини против Ковид-19, во сиромашните ќе има вакцина за секоја десетта личност

И.И.
Богатите земји акумулираат вакцини против Ковид-19 и секоја десетта личност во сиромашните ќе биде вакцинирана следната година, објави Алијансата за народни вакцини. Во најбогатите земји,...
Вести Економија

Г-7 предлага сиромашните земји да се ослободат од отплата на долгот и во 2021 година

Слободен печат
Министрите за финансии на Г-7 денеска оценија дека е подобрена економската состојба во нивните земји и се договорија да продолжат да ги координаираат своите одговори...
Вести Свет

Г7 со билатерални договори ќе ги олеснуваат долговите на најсиромашните земји

Слободен печат
Министрите за финансии од Групата седум најразвиени економии во светот денеска соопштија дека се за спроведување билатерални договори за олеснување на долговите за најсиромашните земји...
Вести Свет

Гутереш: Простување на долговите и на земјите во развој

Слободен печат
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска упати апел на земјите во развој да се понуди простување на долговите поради пандемијата од коронавирус, а од...