9 C
Скопје

СЗО: Светот е соочен со катастрофален морален пад на дистрибуцијата на вакцини против ковид-19

Светот е на праг на катастрофален морален пад со дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус. Тој ги повика државите и производителите поправедно да дистрибуираат вакцини низ целиот свет.

Тедрос предупреди дека светот е на работ на „катастрофален морален неуспех” во дистрибуцијата на вакцини за коронавирусот. Тој ги повика земјите и производителите да ги споделуваат дозите поправедно низ целиот свет.

Тој верува дека изгледите за еднаква дистрибуција се „сериозен ризик” пред програмата Ковакс (COVAX) да започне со дистрибуција на вакцини следниот месец.

Тедрос истакна дека минатата година биле потпишани 44 билатерални договори, а годинава најмалку 12. Според него, нееднаквата дистрибуција може да го одложи снабдувањето на COVAX и да доведе до хаос на пазарот, некоординиран одговор и социјални и економски проблеми.

Прочитајте и...  Обвинет во случајот „Тортура“ објасни како бил лишен од слобода Љубе Бошкоски

– Таквиот пристап „прв дојден, прв услужен” го остава најсиромашниот и најранливиот свет во опасност, предупреди Гебрејесус на почетокот на состанокот на Извршниот одбор на организацијата.

– На крајот на краиштата, овие активности само ќе ја продолжат пандемијата, предупреди тој.

Генералниот директор на СЗО како пример за нееднаквост посочи дека биле дадени повеќе од 39 милиони дози во 49 земји со висок приход, додека само 25 дози биле дадени во една сиромашна земја.

Како што истакна, на крајот, таквите постапки само ќе ја продолжат пандемијата. 

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека светот е на работ на „катастрофален морален неуспех” во дистрибуцијата на вакцини за коронавирусот. Тедрос Аданом Гебрејесус ги повика земјите и производителите да ги споделуваат дозите поправедно низ целиот свет.

Прочитајте и...  🔴 СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Денешниот Утрински брифинг од 7:30 до 10:30 е во тек!

Тој верува дека изгледите за еднаква дистрибуција се „сериозен ризик” пред програмата Ковакс (COVAX) да започне со дистрибуција на вакцини следниот месец.

Тедрос истакна дека минатата година биле потпишани 44 билатерални договори, а годинава најмалку 12. Според него, нееднаквата дистрибуција може да го одложи снабдувањето на COVAX и да доведе до хаос на пазарот, некоординиран одговор и социјални и економски проблеми.

– Таквиот пристап „прв дојден, прв услужен” го остава најсиромашниот и најранливиот свет во опасност, предупреди Гебрејесус на почетокот на состанокот на Извршниот одбор на организацијата.

– На крајот на краиштата, овие активности само ќе ја продолжат пандемијата, предупреди тој.

Генералниот директор на СЗО како пример за нееднаквост посочи дека биле дадени повеќе од 39 милиони дози во 49 земји со висок приход, додека само 25 дози биле дадени во една сиромашна земја.

Прочитајте и...  Шумер ја поддржа истрагата за сексуално вознемирување против гувернерот на Њујорк

Извор: МИА

Поврзани вести

Британскиот премиер на средба со американскиот специјален пратеник Кери за климатските промени

Слободен печат

Евростат: Платите на жените во ЕУ за 14 отсто пониски од платите на мажите

Слободен печат

Протестен марш за „Јавна соба“: Држава што не постапува е држава што силува

Михаило Донев

Шахпаска: Со заедничка работа ќе постигнеме социјална кохезија во пост-кризниот период кој следува

Слободен печат

Груби: Успешните жени на нашите заедници се пример за општеството

Слободен печат

Приведен крадец од Скопје, извршил 33 кражби во Битола и Охрид

Слободен печат

Остави Коментар