29 C
Скопје

Tag : ковакс

Вести Свет

„Синофарм“ понуди поддршка на програмата Ковакс за обезбедување вакцини за сиромашните земји

Слободен печат
Кинеската државна компанија „Синофарм“ понуди значителна поддршка на програмата Ковакс за обезбедување на вакцини против ковид-19 за сиромашните земји, соопштија денеска од СЗО откако глобалното...
Вести Македонија Слајдер

ЕУ ги испорача првите вакцини на Србија, Вархеји во Северна Македонија носи 4680 вакцини на „Фајзер“

Слободен печат
Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји вечерва во Белград ја започна својата посета на земјите на Западен Балкан каде ја донесе првата донација на ЕУ од...
Вести Економија

ЕИБ ќе ја зголеми поддршката за Ковакс механизмот на 600 милиони евра

Слободен печат
Од почетокот на пандемијата, Европската инвестициска банка (ЕИБ) одобри повеќе од 40 милијарди евра за поддршка на развојот на вакцините, јавното здравје и економската отпорност...
Вести Свет Слајдер

Франција донира 100.000 дози на „Астра-Зенека“ во програмата Ковакс

Слободен печат
Франција овој месец ќе донира 100.000 дози на „Астра-Зенека“ на земји во развој, со што ќе стане првата членка на ЕУ која ќе испрати свои...
Вести Свет

Блинкен ги повика државите да издвојат уште две милијарди долари за Ковакс

Слободен печат
 Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен апелираше до другите земји да инвестираат уште две милијарди долари во програмата Ковакс, за испорака на вакцини против коронавирусот...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ФОТО+ВИДЕО: Пристигнаа вакцините од Ковакс, од среда масовна вакцинација

Мирослава Бурнс
Рано утрово на скопскиот аеродром во 07.55 часот пристигна првата пратка од  24.000 дози вакцини против ковид – 19 за државава преку Ковакс механизмот. Американската...
Вести Македонија

Втората пратка од вакцините АстраЗенека пристигнува до 22-ри април

Слободен печат
Според Ковакс механизмот, Македонија треба да добие 100.800 дози од вакцината Астра Зенека. В недела пристигнува првата доза од 24.000 вакцини, објавува Телма. Втората доза...
Вести Регион Слајдер

БиХ денес треба да ги прими првите вакцини преку Ковакс

Слободен печат
Денес, Босна и Херцеговина треба да прими 49.800 дози вакцини против коронавирус преку механизмот КОВАКС, и ова ќе биде прва испорака преку овој глобален механизам,...
Вести Свет Слајдер

Бил Гејтс го гледа крајот на пандемијата – еве го неговото ново предвидување

Слободен печат
Светот би требало да се врати во нормала до крајот на 2022 година благодарение на вакцините против ковид-19, рече Бил Гејтс,  американски милјардер и коосновач...
Вести Македонија

Филипче: На средина сме од новиот бран на вирусот, масовната вакцинација ќе почне во април

Слободен печат
На средина сме од новиот бран на вирусот, согласно со времетраењето на брановите од околу осум недели, ова е некаде шестата недела.  Навистина е голем...