Успешна година за Спасиќ, првиот Македонец кој го освои Европскиот куп! (ВИДЕО)

Не се заборава фантастичниот успех на македонскиот кајакар, го потврди првото место во генералниот пласман во Европскиот куп (спуст на диви води) за 2019 во конкуренција на над 200 кајакари од 17 земји со освоени 333 бодови.

Љубомир Спасиќ ја започна 2019 година со шест изборни натпревари во месец март од кои три натпревари се одржаа во класик возење на 5 километри, додека останатите три настапи во спринт на 300 метри на кои беше апсолутен победник со освојување на шест први места.

Во месец април ги започна и меѓународните настапи на три Европски куп натпревари првиот се одржа во Македонија каде што во финалето беше шестопласиран, потоа следуваше настап во Словенија каде се пласираше во финале и пласман на деветто место како и настапот на олимписката патека во Германија на третото коло од Европските куп натпревари со пласман на седмо место во финалниот настап.

Прочитајте и...  Фудбалерот на Барселона ќе се откаже од пријатели, ама од видео игри никако

Подоцна во месец мај беше дел од Европското првенство во Словенија каде што во својот настап во спринт возењето се пласираше на 23. место и 29. место во класик. Во јуни учествуваше на четвртото коло од Европските куп натпревари во Шпанија каде што се пласираше на 24 место.

Јули му беше така подинамичен месец покрај настапот на петтото коло од Европскиот куп и пласманот на петто место во финале имаше ангажман од страна на Кајакарската Федерација на Македонија беше повикан како водач на пат и селектор на нашата репрезентација за Светското првенство во Бања Лука за јуниори и млади сениори до 23 години.

Во август настапи на финалниот натпревар од Европскиот куп во Чешка и стана првиот македонски кајакар кој успеал да го освои Европскиот куп во спуст дисциплината. Му претстоеја настапи на СП во Шпанија со пласман на 21. место поединечно како и осмопласиран во тимско возење како и настап на регата Младост со пласман на првото место.

Прочитајте и...  Пипен: Највеќе уживав во двете сезони без Џордан

На крај му преостанаа настапите на државното првенство во класик каде ја освои првата позиција и спринт второпласиран, како и учеството на 13-от Ноемвриски спуст натпревар каде што се пласирав на првото место.

– Со оглед на вака долгата сезона и променливата форма која мораше да се темпира за натпреварите кои ми беа приоритетни јас лично сум задоволен од досегашните настапи и постигнати резултати. Веќе сум фокусиран на настапите кои ќе ми претстојат во 2020 година за кои повеќе од месец дена започнав да се подготвувам и за кои правам анализи и планови кои од нив ќе бидат приоритетни за да ја истемпирам формата на што е можна повисока подготвеност – ни изјави Спасиќ.

Прочитајте и...  Само еден играч имаше повеќе победи против Леброн, Џордан и Коби! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

„Кралот“ Хаверц: Голгетер за историја во германскиот фудбал! (ВИДЕО)

Слободен печат

Црвена звезда со „петарда“ до нова шампионска титула! (ВИДЕО)

Слободен печат

Се враќаат и навивачите на фудбалските стадиони

Слободен печат

Негативни тестовите на Академија Пандев и Борец

Слободен печат

Прекрасен гол на македонскиот репрезентативец Адеми за Динамо Загреб! (ВИДЕО)

Слободен печат

Обвинител бара затворска казна за Диего Коста

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гогов: Можеби ќе бидеме првиот второлигашки клуб во историјата кој ќе игра во Европа!

Слободен печат

Само еден играч имаше повеќе победи против Леброн, Џордан и Коби! (ВИДЕО)

Слободен печат

Аусилио: Јанг и Санчез се наши, Лаутаро може да го купите за 111 милиони евра!

Слободен печат

Националната пливачка федерација: Во најбрзо време да ги отворите базените!

Слободен печат

Интервју со Благојче Трајкоски: Силен Еурофарм Пелистер е добро за македонскиот ракомет!

Фидан Коминовски

Управниот одбор на ФФМ одлучи, сезоната продолжува без испаѓање од Првата лига и со баражи за вторите лиги

Слободен печат