2 C
Скопје

Унгарија: Нареден отстрел на 101.000 кокошки поради птичји грип

Унгарската агенција за безбедност на храна денеска нареди отстрел на 101.000 кокошки поради појава на птичји грип, објавено е на веб-страницата на Агенцијата.

Отстрел на кокошките е нареден на фарма за производство на јајца во централниот дел на Унгарија, со заштитена зона од 10 километри поставена околу фармата, а меѓународните партнери биле информирани за одлуката, објави Агенцијата.

Во последниве недели, птичји грип се појави на фарми во Германија, Франција, Литванија и други европски земји и се сомнева дека дивите птици ја шират болеста.

Извор:МИА

Прочитајте и...  Администрацијата на Бајден бара итно ослободување на Навални

Поврзани вести

Бајден за отповикувањето на Трамп: Јас не верувам дека тоа ќе се случи

Слободен печат

Заев-Кундурос: Пријателството меѓу државите промовира стабилност во регионот, поддршка од Грција во евроинтеграциите

Слободен печат

Забрана за сообраќај на тешки моторни возила на патниот правец Тетово- П.Шапка

Слободен печат

Уставниот суд на Албанија одржи седница после три години нефункционирање

Слободен печат

Џудо-тренерот од Прилеп барал да сведочи на полиграф, не му дозволиле

Мирослава Бурнс

Нема да има увоз на возила под евростандард 5?

Остави Коментар